Praha-Modřany (nádraží): Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
+Nedostupný zdroj.
→‎Externí odkazy: +1, odkaz na archiv.
Řádek 59: Řádek 59:
* {{Commonscat}}
* {{Commonscat}}
* [https://www.zonerama.com/Link/Album/5083449 Fotografie] nádraží z 6.2. 2019
* [https://www.zonerama.com/Link/Album/5083449 Fotografie] nádraží z 6.2. 2019
* * Společnost pro veřejnou dopravu. [http://prahamhd.vhd.cz/Draha/modrany.htm Pražské železniční stanice a zastávky: Praha-Modřany.]{{Nedostupný zdroj}} prahamhd.vhd.cz.
* * Společnost pro veřejnou dopravu. [http://prahamhd.vhd.cz/Draha/modrany.htm Pražské železniční stanice a zastávky: Praha-Modřany.] {{Wayback|url=http://prahamhd.vhd.cz/Draha/modrany.htm|date=20180627230643}} prahamhd.vhd.cz.
* [https://www.atlasdrah.net/cz/praha/?id=baza&poz=12879 Praha-Modřany] na Atlas Drah
* [http://www.pacifikem.cz/?inc=210_mod Článek o nádraží Praha-Modřany]
* [http://www.pacifikem.cz/?inc=210_mod Článek o nádraží Praha-Modřany]



Verze z 8. 5. 2021, 09:26

Nádraží Praha-Modřany
Nádražní budova
Nádražní budova
StátČeskoČesko Česko
KrajHlavní město Praha
MěstoPraha (část Modřany)
Souřadnice
Praha-Modřany
Praha-Modřany
Praha-Modřany, Praha
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice573766
Trať210
Nadmořská výška200 m n. m.
V provozu od1882
Zabezpečovací zařízeníRZZ
Dopravní koleje5
Nástupiště (nástupní hrany)4 (4)
Počet cestujících0
Prodej jízdenekNe
Návazná dopravaNe
Poznámkypouze k nákladní dopravě
Služby ve staniciNe
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nádraží Praha-Modřany je železniční stanice v Modřanech na adrese K modřanskému nádraží 222/2, na trati číslo 210 z Prahy do Čerčan a Dobříše. Od roku 1995 je využívaná již pouze k nákladní dopravě, osobní vlaky zde nezastavují.

Historie

Nádraží bylo hlavovou stanicí původní tratě z Vršovic do Modřan, která byla za modřanským nádražím zaústěna do cukrovaru. Po uvedení do provozu v roce 1882 mělo nádraží tři koleje a původní nádražní budova byla jednopatrová, podobná budově nádraží Praha-Braník. Do nádraží bylo zaústěno 10 vlečných tratí z nově vznikajících podniků, včetně jedné úzkorozchodné.

Současnost

Pohled do stanice z komořanského zhlaví

V roce 1991 při překládání traťového úseku k Braníku kvůli stavbě tramvajové trati do Modřan bylo nádraží rekonstruováno a rozšířeno na osm kolejí. Původní nádražní budova byla nahrazena novou, třípatrovou. V roce 1995 přestalo být nádraží využíváno k osobní dopravě a bylo nahrazeno přilehlými zastávkami Praha-Modřany zastávka a nově vystavěnou Praha-Komořany mezi Modřany a Zbraslaví. Modřanské nádraží je v současnosti využíváno k nákladní dopravě.

Vlečky

Vlečka do modřanských strojíren Sigma (vpravo se odpojuje krátká kusá kolej)

Do nádraží je zaústěno velké množství vleček, z nichž většina v současné době není využívána. Z komořanského zhlaví se odpojuje také vlečka do modřanských strojíren Sigma, která byla v roce 1995 výjimečně využívána k náhradní železniční dopravě v době výluky autobusové dopravy do Modřan. V té době byla v areálu strojíren nedaleko Komořanské ulice zřízena provizorní zastávka Praha-Komořany. Provoz na vlečce obstarala Středočeská železniční společnost dvěma pronajatými motorovými vozy řady 810.[1] Dále do stanice ústila zrušená vlečka do čokoládoven Orion, modřanského cukrovaru a modřanské potrubní.

Praha-Modřany zastávka

Současná zastávka Praha-Modřany
Podrobnější informace naleznete v článku Praha-Modřany zastávka.

Vzhledem k vzdálenosti nádraží od samotných Modřan byla v roce 1937 vybudována 1200 metrů severněji zastávka Modřany-městys. Tato zastávka však byla zrušena a demontována při stavbě tramvajové trati do Modřan, která vede v bývalém trasování železnice. Současná modřanská zastávka leží 800 metrů severně od nádraží na přeložce trati z roku 1991.

Odkazy

Reference

Související články

Externí odkazy