Praha-Braník (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Nádraží Praha-Braník)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Na tento článek je přesměrováno heslo Nádraží Braník. O terminálu a zastávkách autobusů a tramvají pojednává článek Nádraží Braník (terminál MHD).
Praha-Braník
Pohled na nádraží před rekonstrukcí
Pohled na nádraží před rekonstrukcí
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Hlavní město Praha
Město Praha (část Bráník)
Souřadnice
Praha-Bráník
Praha-Bráník
Praha-Bráník, Praha
Provozovatel dráhy Správa železnic
Kód stanice 570168
Tratě 210
Nadmořská výška 200 m n. m.
V provozu od 1882
Zabezpečovací zařízení TEST 10
Dopravních kolejí 3
Nástupišť (hran) 2
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava tramvaj, autobus
Služby ve stanici Bariérové WCRestauraceVnitrostátní pokladní přepážkaPlatba v Eurech
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Praha-Braník je železniční stanice v Praze v městské části Praha 4, ve čtvrti Braník na adrese Pikovická 869/2, na neelektrifikované železniční trati 210[1] z Prahy-Vršovic přes Vrané nad Vltavou do Čerčan nebo na Dobříš, mezi stanicí Praha-Krč a zastávkou Praha-Modřany, na kilometru 8,8 (počítáno od Vršovic). Do roku 2004 zde některé vlakové spoje i začínaly a končily. V roce 2016 bylo v rámci modernizace tratě nádraží kompletně zrekonstruováno.

Nádraží bylo zprovozněno roku 1882 jako součást lokální dráhy Nusle – Modřany, zřízené společností České obchodní dráhy. Původní název nádraží je Braník-Hodkovičky. V roce 1922 byl Braník připojen k Velké Praze. Dne 22. května 1937 byla stanice přejmenována na Braník a v květnu 1942 na dnešní název Praha-Braník.

Původně bylo nádraží dvojkolejné, později[kdy?] bylo rozšířené na čtyři koleje. Ze třetí koleje vycházela vlečka do blízkého branického pivovaru. Tříkilometrová vlečka do podolské cementárny byla v provozu v letech 18981945 a v letech 19191922 sloužila i osobní dopravě, dnes už je sesazená. Nástupiště byla betonová. V letech 19861991 byla z důvodu přestavby Modřanské ulice postupně přeložena část trati u modřanského zhlaví.

Při rekonstrukci nádraží v roce 2016 byla vybudována nová nastupiště dle evropských norem se zábradlím, zrušeny již nevyužívané vlečky, a provedeno mnoho dalších úprav. Nově má nádraží tři koleje a dvě nástupiště. Stanice nemá podchod, zastřešení nástupišť ani přístřešky na nástupištích.

Na nádraží se díky jeho poměrně velké rozloze přístupné veřejnosti a malému využití konají akce ČD, například oslavy Dne železnice. Vyjíždějí odtud jízdy historických vlaků s parními lokomotivami.

Téměř přímo nad nádražím prochází most Inteligence (Branický most), trať na mostě však nenavazuje na nádraží, ale vede nad nádražím a připojuje se k trati 210 východním směrem do Krče. Do budoucna se uvažuje na této větvi o zřízení zastávky Praha-Braník horní koleje pro příměstskou železniční dopravu.[zdroj?]

V blízkosti nádraží je první pražský moderní přestupní terminál městské hromadné dopravy,[zdroj?] zastávky v něm mají název Nádraží Braník. Jeho součástí je zejména tramvajové obratiště a obratiště městských autobusů, od doby prodloužení tramvajové trati do Modřan jen slabě využívané. Terminál městské hromadné dopravy je nyní využíván podstatné méně než v minulosti, vybavení obratišť i zastřešení nástupišť MHD chátrá. Při prodloužení tramvajové trati do Modřan přibyl ještě pár nácestných tramvajových zastávek.

17. prosince 2019 bylo na ploše mezi tramvajovými zastávkami a vlakovým nádražím otevřeno bezplatné nehlídané parkoviště P+R s kapacitou 115 automobilů.[2]

V červenci 2016 byla kolem nádraží nově zavedena zelená turistická značená trasa 3129 z Malé Chuchle k Hálkovu pomníku v Dolních Břežanech.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Společnost pro veřejnou dopravu. Pražské železniční stanice a zastávky: Praha-Braník. 2012. [cit. 2018-06-27]. Dostupné z WWW.[nedostupný zdroj]
  2. Pavel Kopecký: V Braníku vzniklo nové parkoviště, nabízí stání zdarma, Pražský deník, 17. 12. 2019

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]