Praha-Modřany (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Praha-Modřany
Nádražní budova
Nádražní budova
StátČeskoČesko Česko
KrajHlavní město Praha
MěstoPraha (část Modřany)
Souřadnice
Praha-Modřany
Praha-Modřany
Praha-Modřany, Praha
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice573766
Trať210
Nadmořská výška200 m n. m.
V provozu od1882
Zabezpečovací zařízeníRZZ
Dopravní koleje5
Nástupiště (nástupní hrany)4 (4)
Počet cestujících0
Prodej jízdenekNe
Návazná dopravaNe
Poznámkypouze k nákladní dopravě
Služby ve staniciNe
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Praha-Modřany je železniční stanice v Modřanech na adrese K Modřanskému nádraží 222/2, na trati číslo 210 z Prahy do Čerčan a Dobříše. Od roku 1995 je využívána již pouze k nákladní dopravě, osobní vlaky zde nezastavují.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nádraží bylo hlavovou stanicí původní tratě z Vršovic do Modřan, která byla za modřanským nádražím zaústěna do cukrovaru. Po uvedení do provozu v roce 1882 mělo nádraží tři koleje a původní nádražní budova byla jednopatrová, podobná budově nádraží Praha-Braník. Do nádraží bylo zaústěno 10 vlečných tratí z nově vznikajících podniků, včetně jedné úzkorozchodné.

Nádražní budova tak, jak stojí v současnosti, je zachycena na dobových fotografiích už z roku 1910.[1] Jedná se o historickou budovu, která tu stojí v nezměněné podobě už nejméně 110 let. V pozdějších letech žádná významnější rekonstrukce budovy neproběhla.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Pohled do stanice z komořanského zhlaví

V roce 1991 při překládání traťového úseku k Braníku kvůli stavbě tramvajové trati do Modřan bylo nádraží rekonstruováno a rozšířeno na osm kolejí. V roce 1995 přestalo být nádraží využíváno k osobní dopravě a bylo nahrazeno přilehlými zastávkami Praha-Modřany zastávka a nově vystavěnou Praha-Komořany mezi Modřany a Zbraslaví. Modřanské nádraží je v současnosti[kdy?] využíváno k nákladní dopravě.

Vlečky[editovat | editovat zdroj]

Vlečka do modřanských strojíren Sigma (vpravo se odpojuje krátká kusá kolej)

Do nádraží je zaústěno velké množství vleček, z nichž většina v současné době není využívána. Z komořanského zhlaví se odpojuje také vlečka do modřanských strojíren Sigma, která byla v roce 1995 výjimečně využívána k náhradní železniční dopravě v době výluky autobusové dopravy do Modřan. V té době byla v areálu strojíren nedaleko Komořanské ulice zřízena provizorní zastávka Praha-Komořany. Provoz na vlečce obstarala Středočeská železniční společnost dvěma pronajatými motorovými vozy řady 810.[2] Dále do stanice ústila zrušená vlečka do čokoládoven Orion, modřanského cukrovaru a modřanské potrubní.

Praha-Modřany zastávka[editovat | editovat zdroj]

Současná zastávka Praha-Modřany
Podrobnější informace naleznete v článku Praha-Modřany zastávka.

Vzhledem k vzdálenosti nádraží od samotných Modřan byla v roce 1937 vybudována 1200 metrů severněji zastávka Modřany-městys. Tato zastávka však byla zrušena a demontována při stavbě tramvajové trati do Modřan, která vede v bývalém trasování železnice. Současná modřanská zastávka leží 800 metrů severně od nádraží na přeložce trati z roku 1991.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Modřany, stanice dráhy a cukrovar, poled z jihu, rok 1910 [online]. praha12.cz [cit. 2023-12-01]. Dostupné online. 
  2. Džurný Jakub, Kočovský Mirek: Praha-Modřany + zastávka

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]