Santiago Calatrava: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
→‎Externí odkazy: + ocenění
Řádek 34: Řádek 34:


== Ocenění ==
== Ocenění ==
Za své dosavadní dílo byl Santiago Calatrava oceněn četnými medailemi a cenami za architekturu a 13 [[čestný doktorát|čestnými doktoráty]] významných světových univerzit.
Za své dosavadní dílo byl Santiago Calatrava oceněn četnými medailemi a cenami za architekturu a 13ti [[čestný doktorát|čestnými doktoráty]] významných světových univerzit.
* 2006, označen jako Global Leader for Tomorrow na [[Světové ekonomické fórum|Světovém ekonomickém fóru]] v [[Davos]]u
*2011, jmenován členem Papežské rady pro kulturu (Pontificio consiglio della cultura), obnovené [[Papež Benedikt XVI.|papežem Benediktem XVI.]] na 5 let


== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==

Verze z 21. 10. 2012, 17:30

Auditorium na Tenerife (Santa Cruz de Tenerife, Španělsko)
Most AlamilloSevilla, Španělsko
Umělecké muzeum v Milwaukee, Wisconsin, USA (1994-2001)
L'Hemisfèric, Město umění a věd ve španělské Valencii, 1991–2005
Turning TorsoMalmö (Švédsko) 1999–2004

Santiago Calatrava Valls (* 28. července 1951, Benimamet) je španělský architekt, inženýr a umělec. Patří mezi elitní světové návrháře. Jeho hlavní kancelář sídlí v Curychu ve Švýcarsku a další kanceláře má v Paříži, Valencii a v New Yorku.

Mládí a vzdělání

Calatrava se narodil v roce 1951 v obci Benimamet nedaleko Valencie (dnes integrované jako městská část Valencie). Od roku 1959 studoval na Escola d'Art i superior de disseny de Valencia kresbu a malbu. Po krátkém studiu v Paříži na École des Beaux-Arts, odkud byl nucený navrátit se zpět do Valencie kvůli studentským nepokojům roku 1968, začal studovat architekturu a později navštěvoval i kurzy urbanismu. V letech 1975–1979 Calatrava studoval statiku konstrukcí na ETH v Curychu (Švýcarsko). Po studiu se Santiago Calatrava věnoval sochařství, avšak jeho architekturu připomínající styl soch se setkává s lehkým nepochopením, proto se později věnuje hlavně architektuře a svůj neochabující zájem o umění pokládá za zdroj nápadů pro architekturu. Jeho styl je velmi osobitý a vyplývá z mnoha studií lidského těla a přírody.

Kariéra

Calatrava se ze začátku věnoval převážně návrhům mostů a vlakových nádraží, které vynikaly novým nadčasovým vzhledem. Zlom v jeho karieře představuje telekomunikační věž Montjuïc v Barceloně (Španělsko, 19891992), která vznikla při příležitosti Letních olympijských her v roce 1992 a skládá se z nakloněného nosníku s prstencovitým prvkem, v němž se nalézají vlastní antény. Další zajímavou stavbou je Auditorium na Tenerife (Santa Cruz de Tenerife, Kanárské ostrovy, Španělsko, 19912003), dynamické, monumentální stavební dílo s charakteristickou betonovou skořepinovou střechou ve tvaru ohnutého trojúhelníku, sahajícího do výšky bezmála 60 metrů. Nejznámější a nejrozsáhlejší Calatravovou stavbou je Město umění a věd ve španělské Valencii, vybudované v letech 1991–2005.

Umělecké muzeum v Milwaukee (Milwaukee, Wisconsin, USA, 1994–2001) vybudoval jako svou první stavbu v USA. Impozantní vstupní hala ze skla a oceli je vysoká 27 metrů a je možné ji zastínit pohyblivou sluneční clonou, jež se stala orientačním bodem pro návštěvníky muzea. Calatravova první výšková budova nazvaná Turning Torso, kterou postavil v letech 1999-2004 v Malmö (Švédsko), byla inspirovaná architektovým zaujetím pro sochařství. Skládá se z devíti shodných krychlí uspořádaných okolo ocelové podpěry tvořících spirálovou konstrukci o celkové výšce 190 metrů.

Calatrava v současné době navrhuje budoucí vlakové nádraží World Trade CenterNew Yorku, mrakodrap Chicago Spire v Chicagu a mnoho dalších. Jeho stavby se díky velmi osobitému vzhledu staly symboly mnoha měst po celém světě.

Významné stavby

Ocenění

Za své dosavadní dílo byl Santiago Calatrava oceněn četnými medailemi a cenami za architekturu a 13ti čestnými doktoráty významných světových univerzit.

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Santiago Calatrava na Wikimedia Commons CHYBA: {{Wikicitáty}} — Chybí některý z parametrů „dílo“, „kategorie“, „osoba“, „téma“.