Slepcovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Slepcovití

alternativní popis obrázku chybí
Slepec obecný (Spalax microphthalmus)
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: slepcovití (Spalacidae)
Gray, 1821
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Slepcovití (Spalacidae) je čeleď hlodavců z podřádu Anomaluromorpha.[1] Zahrnuje 6 rodů s 36 druhy žijícími ve východní Evropě, v severní a východní Africe, na Blízkém východě a ve střední a jihovýchodní Asii.

Jde o středně velké hlodavce, z nichž někteří nemají žádné viditelné oči. Žijí většinu času pod zemí, kde si hloubí nory se složitými systémy tunelů. Zde také hledají svou potravu – hlízy, kořínky a jiné podzemní části rostlin.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Prestižní databáze savců Mammal Species of the World rozděluje slepcovité do čtyř podčeledí:[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zařazení příslušníků této skupiny bylo dlouho nejasné a ani současná klasifikace nemusí být stabilní.

Dříve byly do této čeledi zařazováni pouze slepci rodů Spalax a Nannospalax. Ti byli později seskupeni jen do rodu Spalax řazeného do myšovitých hlodavců (čeleď Muridae).[2]

Nyní tvoří příslušníci rodu Spalax podčeleď Spalacinae. K ní byly přiřazeny podčeledi Myospalacinae, Rhizomyinae a Tachyoryctinae dříve řazené do myšovitých hlodavců (Muridae) a byla tak nově definována čeleď Spalacidae.[1] Tím vlastně došlo k návratu k stavu, který už v roce 1899 navrhl švédský zoolog Tullberg.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Mammal Species of the World [online]. 3. vyd. Bucknell University, 2009, [cit. 2012-10-18]. Kapitola Spalacidae. Dostupné online. (anglicky) 
  2. NOWAK, Ronald M.. Walker's Mammals of the World. 6. vyd. Baltimore and London : Johns Hopkins University Press, 1999. 1921 s. ISBN 0-8018-5789-9. Kapitola Ukrainian Blind Mole-rats, Mediterranean Blind Mole-rats, s. 1426-28. (anglicky)  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]