Slepcovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSlepcovití
alternativní popis obrázku chybí
Slepec obecný (Spalax microphthalmus)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádhlodavci (Rodentia)
Čeleďslepcovití (Spalacidae)
Gray, 1821
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Slepcovití (Spalacidae) je čeleď hlodavců z podřádu Anomaluromorpha.[1] Zahrnuje 6 rodů s 36 druhy žijícími ve východní Evropě, v severní a východní Africe, na Blízkém východě a ve střední a jihovýchodní Asii.

Jde o středně velké hlodavce, z nichž někteří nemají žádné viditelné oči. Žijí většinu času pod zemí, kde si hloubí nory se složitými systémy tunelů. Zde také hledají svou potravu – hlízy, kořínky a jiné podzemní části rostlin.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Prestižní databáze savců Mammal Species of the World rozděluje slepcovité do čtyř podčeledí:[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zařazení příslušníků této skupiny bylo dlouho nejasné a ani současná klasifikace nemusí být stabilní.

Dříve byly do této čeledi zařazováni pouze slepci rodů Spalax a Nannospalax. Ti byli později seskupeni jen do rodu Spalax řazeného do myšovitých hlodavců (čeleď Muridae).[2]

Nyní tvoří příslušníci rodu Spalax podčeleď Spalacinae. K ní byly přiřazeny podčeledi Myospalacinae, Rhizomyinae a Tachyoryctinae dříve řazené do myšovitých hlodavců (Muridae) a byla tak nově definována čeleď Spalacidae.[1] Tím vlastně došlo k návratu k stavu, který už v roce 1899 navrhl švédský zoolog Tullberg.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Mammal Species of the World [online]. 3. vyd. Bucknell University, 2009 [cit. 2012-10-18]. Kapitola Spalacidae. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-09-24. (anglicky) 
  2. NOWAK, Ronald M. Walker's Mammals of the World. 6. vyd. Baltimore and London: Johns Hopkins University Press, 1999. 1921 s. Dostupné online. ISBN 0-8018-5789-9. Kapitola Ukrainian Blind Mole-rats, Mediterranean Blind Mole-rats, s. 1426-28. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]