Ruský černý teriér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ruský černý teriér
Tchiorny Terrier.jpg
Základní informace
Země původu RuskoRusko Rusko
Synonyma Černý teriér
Ruský knírač
Využití Hlídač, společník
Tělesná charakteristika
Hmotnost Psi: 50–60 kg
Feny: 45–50 kg
Výška † 64 - 72 cm
Barva Černá
Klasifikace a standard
Skupina FCI Pinčové a knírači, molossoidní plemena a švýcarští salašničtí psi
ČMKU standard
† výška uváděna v kohoutku

Ruský černý teriér (někdy též černý teriér nebo ruský knírač) je psí plemeno vyšlechtěné v Rusku. Je to velké molossoidní plemeno rozšířené po celé Evropě a získalo si značnou oblibu i v České republice, kde má vlastní chovatelský klub.

Historie

Je to poměrně nové psí plemeno, vyšlechtěno křížením novofundlandského psa s velkým kníračem, erdelteriérem a rotvajlerem, které vzniklo po druhé světové válce. Cílem bylo vytvořit odolného a lehce cvičitelného psa pro uplatnění jako hlídač nebo policejní pes a aby zároveň vydržel i drsné klimatické podmínky na Sibiři.  Poprvé byl veřejnosti představen v polovině 50. let v Rusku. Momentálně toto plemeno v České republice zastřešuje Klub chovatelů a přátel ruských černých teriérů.

Vzhled

Černý teriér má mohutnou stavbu těla se silnými kostmi a masivním svalstvem. Hřbet je rovný, široký a svalnatý. Krátká, dobře osvalená bedra jsou mírně klenutá. Kohoutek se zřetelně rýsuje nad hřebtní linií. Břicho je mírně vtažené. Rovné a navzájem rovnoběžné končetiny jsou dobře zaúhlené. Tlapky jsou kompaktní a kulaté s dobře uzavřenými prsty. Hlava je dlouhá, díky porostu chlupů však působí hranatě. Stop je mírný. Hřbet nosu a temeno lebky jsou navzájem rovnoběžné. Malé, trojúhelníkové uši jsou překlopené dopředu. Skus je nůžkový. Srst je čistě černá nebo černá s občasnými šedými chlupy. Oči jsou vždy tmavé. Černý teriér je velice inteligentní a obvykle poslušný pes, velmi věrný svým lidem s nekomplikovanou povahou, rozumný a vyrovnaný. V kohoutku měří psi 66–72 cm a feny 64–70 cm.

Externí odkazy