Praha-Holešovice (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Na tento článek je přesměrováno heslo Nádraží Holešovice. O stanici pražského metra pojednává článek Nádraží Holešovice (stanice metra).
Praha-Holešovice
Staniční budova
Staniční budova
StátČeskoČesko Česko
KrajHlavní město Praha
MěstoPraha (část Holešovice)
Souřadnice
Praha-Holešovice
Praha-Holešovice
Praha-Holešovice, Praha
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice572560
TraťPraha–Děčín
V provozu od1985
Zabezpečovací zařízeníRZZ AŽD71 + JOP
Dopravní koleje5
Nástupiště (nástupní hrany)3 (5)
Počet cestujících1 124 000 (2014)[1]
Vypravené vlaky37 898 (2014)[1]
Prodej jízdenekAno
Návazná dopravametro C, tramvaj, městské, příměstské a meziměstské autobusy
Služby ve staniciVnitrostátní a mezinárodní pokladní přepážkaÚschovna zavazadelBezbariérové WCBankomatPlatba v EurechVnitrostátní pokladní přepážkaTAXIObchody a další službyBufet nebo rychlé občerstvení
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vestibul nádraží Praha-Holešovice
Nádraží Praha-Holešovice, motorová jednotka Regionova

Praha-Holešovice je železniční stanicePraze, v městské části Praha 7, ve čtvrti a na katastrálním území Holešovice na adresách Partyzánská 1504/24 a Vrbenského 635/39. Je součástí pražského železničního uzlu. Odbavovací prostor stanice je propojen pěším koridorem se stanicí metra linky C Nádraží Holešovice a administrativním a obchodním komplexem Port7. Na východní straně nádražního komplexu je umístěno autobusové nádraží.

Ve staniční budově sídlí rovněž Oblastní ředitelství Praha Správy železnic.

Historie, poloha a význam[editovat | editovat zdroj]

Nástupiště stanice (2015)
Podrobnější informace naleznete v článku Holešovická přeložka.

Stanice byla uvedena do provozu v roce 1985. Původně byla určena zejména pro mezinárodní rychlíky. Nyní zde zastavují též regionální vlaky. Do nádraží jsou zaústěny také dvě vlečky, které se však od povodní v roce 2002 nepoužívají.

V dubnu 2004 České dráhy zahájily provoz městské železniční linky Roztoky u Prahy – Praha-Libeň přes nádraží Praha-Holešovice. Od listopadu 2005 do prosince 2008 bylo toto nádraží výchozí a konečnou stanicí vlaků SuperCity vlakových souprav Pendolino.[2]

V roce 2023 byl staniční podchod prodloužen za nástupiště směrem k řece Vltavě do piazzetty nového administrativního komplexu Port7.

Návazná doprava[editovat | editovat zdroj]

Nádraží má společný vestibul se stanicí metra trasy C Nádraží Holešovice. V bezprostřední blízkosti nádraží se nachází také autobusové nádraží, odkud odjíždějí některé autobusové linky do severních částí České republiky. Z jižního vestibulu stanice metra existuje také dopravní návaznost na pražské povrchové linky MHD, které jsou zde zastoupeny jak tramvajemi, tak i autobusy Dopravního podniku hlavního města Prahy. Jezdí odtud i autobusová linka 112 do Zoologické zahrady v Troji.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Technická správa komunikací hl. m. Prahy. Ročenka dopravy Praha 2014. Praha: [s.n.], 2015. 96 s. Dostupné online. 
  2. Informace na oficiálních stránkách SC Pendolino. www.scpendolino.cz [online]. [cit. 2008-09-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-09-30. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]