Paks

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Paks
Katedrální chrám svatého Ducha
Katedrální chrám svatého Ducha
Paks – znak
znak
Paks – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výškaNa hladině Dunaje 87 m n. m.
Časové pásmo+1
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
ŽupaTolna
Paks
Paks
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel18 224 (2021)[1]
Etnické složeníMaďaři 97,4 %, Němci 1,6 %
Správa
StarostaJános Hajdú (FIDESZ)
Vznik1333
Oficiální webwww.paks.hu
PSČ7030
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paks je okresní město stejnojmenného okresu v Maďarsku; leží v župě Tolna na pravém břehu Dunaje 110 km jižně od Budapešti. Městem prochází hlavní silnice č. 6 a při západním okraji města vede dálnice M 6. Podle sčítání v roce 2011 ve městě žilo 19 625 obyvatel.[2] Na jižním okraji města se nachází Jaderná elektrárna Paks, jediná atomová elektrárna v Maďarsku, postavená v roce 1982.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o názvu města (Paks) pochází ze 14. století (jako Pakus). Nejspíše pochází od maďarského křestního jména. Osada existovala i v období turecké okupace Uher, svědectví o její existenci přinesli dva cestovatelé ze 17. století, a to Heinricha Ottendorf a Evliya Çelebi. V roce 1686 ustupující turecké vojsko tehdejší Paks zcela zpustošilo. V 18. století sem přišli němečtí kolonisté.

Po druhé světové válce padlo rozhodnutí roku 1967 zde postavit atomovou elektrárnu. V souvislosti s ní došlo k růstu počtu obyvatel a na západním okraji Paksu vyrostlo nové sídliště.

Zajímavosti a pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Ve městě jsou dva chrámy, kostel Ježíšova srdce z roku 1901 a kostel svatého Ducha, který v roce 1987 navrhl moderní architekt Imre Makovecz. Další pamětihodností je Szeniczey-kúria, kde pobýval obrozenský politik Ferenc Deák. Každoročně v červenci se koná Gastroblues Festival. V Paksu sídlí basketbalový klub Atomerőmű Sportegyesület, čtyřnásobný mistr Maďarska.

Do roku 2000 se v budově místního nádraží nacházelo také železniční muzeum. Návštěvnické centrum atomové elektrárny zahrnuje také Muzeum atomové energie. V centru města se nachází také městské muzeum.

Od roku 1979 má město své kulturní centrum, které nese název Csengeye Dénese.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Atomová elektrárna je dominantním zaměstnavatelem ve městě.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Město je z maďarské metropole Budapešti dostupné po dálnici M6. Z nedalekého města Dunaföldvár také vede do Paksu železniční trať. Ta probíhá po protipovodňovém valu na břehu Dunaje a končí v jaderné elektrárně. Prodloužení železniční trati bylo uskutečněno pro potřeby výstavby a provozu elektrárny.

Na severním okraji města se nachází přístav, kde je v provozu přístav do nedaleké vesnice Gederlak na druhém břehu Dunaje. Veletok není v blízkosti samotného Paksu přemostěn.

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]