Pablo Escobar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pablo Escobar
Pablo Escobar Mug.jpg
Rodné jméno Pablo Emilio Escobar Gaviria
Narození 1. prosince 1949
Rionegro
Úmrtí 2. prosince 1993 (ve věku 44 let)
Medellín
Příčina úmrtí střelná rána
Místo pohřbení Itagüí
Bydliště La Catedral (vězení) (1991–1992)
Povolání drogový baron, politik a podnikatel
Nábož. vyznání katolická církev
Manžel(ka) María Isabel Santos (1976–1993)
Děti Sebastián Marroquín
Manuela Escobar
Příbuzní Roberto Es (sourozenec)
Funkce member of the Chamber of Representatives of Colombia (1982–1983)
ředitel (Medelínský kartel)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Medellínský kartel

Pablo Emilio Escobar Gaviria (1. prosince 19492. prosinec 1993) byl největším kolumbijským drogovým baronem. Escobar nashromáždil takové bohatství, že jej v roce 1989 zařadil časopis Forbes na osmé místo v žebříčku nejbohatších lidí planety. Jeho majetek byl odhadován na více než 30 miliard dolarů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Začátky[editovat | editovat zdroj]

Escobar začal svoji kriminální kariéru už jako náctiletý. Poprvé byl obviněn ve dvaceti letech z krádeží aut, později kradl a zase prodával náhrobní kameny (Escobar to však za svého života vehementně popíral). Následoval přechod k lukrativnějším aktivitám, začal obchodovat s marihuanou, později s kokainem. V průběhu sedmdesátých let vytvořil obrovské drogové impérium. V době vrcholu svých aktivit vydělával až 60 milionů amerických dolarů denně.

Medellínský kartel[editovat | editovat zdroj]

V průběhu osmdesátých let se jeho drogová síť stala proslulou i na mezinárodním poli. Medellínský kartel kontroloval většinu drog mířících do Mexika, Portorika a Dominikánské republiky. Kokain povětšinou pocházel z Peru a Bolívie, koka z Kolumbie v té době nebyla dostatečně kvalitní. Escobarův produkt se rychle rozšířil do obou Amerik a pravděpodobně vznikla drogová síť i v Asii. Medellínský kartel je také dobře známý jako tzv. město samopalů.

Escobar uplácel mnoho státních úředníků, soudců a politiků. Nepohodlné společníky často sám odstranil. Pro Kolumbii těchto let byla příznačná korupce, zastrašování, únosy a vydírání. Escobar používal velmi efektivní strategii a řídil se příslovím (ze španělštiny: Plata o Plomo) „stříbro[1] nebo olovo“ – úplatek nebo smrt. Během volební kampaně nechal zabít tři kandidáty na kolumbijského prezidenta. Je odpovědný za bombu umístěnou v letadle letu Avianca 203 a za bombu umístěnou v budově bezpečnostních složek v Bogotě v roce 1989. Některé analýzy naznačují, že byl i za útokem na Kolumbijský nejvyšší soud v roce 1985, který vedly levicové guerilly. Výsledkem útoku byla smrt poloviny soudců nejvyššího soudu.

Medellínský kartel byl ve válce se svým rivalem kartelem z Cali po většinu své existence. Na svém vrcholu Medellínský kartel kontroloval zhruba 80 procent obchodu s kokainem. Disponoval rozsáhlou flotilou lodí, letadel a drahých aut. Díky téměř neomezenému přílivu peněz měl v té době pod kontrolou rozsáhlá území. Odhaduje se, že příjmy Medellínského kartelu dosahovaly na vrcholu ročně kolem 23 miliard dolarů.

Díky ohromnému množství drog, které se mu dařilo úspěšně pašovat přes Bahamy do USA, se z něj stal nepřítel Spojených států a Kolumbie. Naproti tomu v Medellínu byl považován za hrdinu. Měl velmi dobré vztahy s kolumbijským chudým obyvatelstvem. Po celý život byl velkým sportovním fanouškem a sponzoroval malé fotbalové kluby ve městě. Pasoval se do role Robina Hooda a často rozdával peníze chudým. Obyvatelé Medellína často Escobarovi pomáhali – sloužili mu jako ochranka, kryli ho před úřady a byli ochotni pro něj udělat cokoliv.

Život ve „vězení“[editovat | editovat zdroj]

V roce 1991 vyhlásil díky nátlaku komunistů a orgánů místní správy konec násilí, snažil se tak zabránit vydání do Spojených států a odstranění znepřátelenými kartely. Vzdal se místní vládě a nechal se zavřít do luxusního vězení La Catedral, které si mohl sám postavit. S kolumbijskou vládou uzavřel dohodu, že zde bude pobývat pět let, vláda ho za to na oplátku nevydala do Spojených států. Nicméně opravdové vězení to nebylo a Escobar měl relativní volnost. Často byl viděn při nákupech v Medellínu, nebo na fotbalových utkáních. Poté, co byly v místních mediích zveřejněny fotografie jeho opulentního vězení a vyšlo najevo, že nechal zabít několik obchodníků, kteří k němu přijeli na schůzku, se veřejné mínění k Escobarovi definitivně obrátilo zády. 22. července 1992 se vláda pokusila Escobara přemístit do opravdového vězení. Escobarovi se podařilo utéct a hrozilo mu vydání do Spojených států.

Útěk a smrt[editovat | editovat zdroj]

Kolumbijská policie stojí nad mrtvým tělem Pablo Escobara.

V roce 1992 se jednotky Spojených států Delta Force a později Navy SEALs podílely na honbě za Escobarem a pomáhaly s výcvikem kolumbijských speciálních jednotek. Byla vytvořena speciální kolumbijská jednotka s cílem vyhledání a předání Escobara spravedlnosti. Konflikt mezi Escobarem na jedné straně a Spojenými státy a Kolumbijskou vládou na straně druhé se rozšířil o skupinu Escobarových nepřátel a obětí, které si za svoji krvavou kariéru nadělal – šlo o takzvané Los Pepes. Skupina se mstila na Escobarových příbuzných a příznivcích, celkem jich bylo zabito přes tři sta.

Někteří pozorovatelé soudí, že s Los Pepes spolupracovaly zpravodajské služby Spojených států a Kolumbie. Jedním z vůdců Los Pepes byl bývalý člen Medellínského kartelu Diego Murillo známý jako Don Berna. Údajně to byl on, kdo si vyměňoval informace se zpravodajskými službami, ale tyto informace nejsou ověřeny.

Válka proti Escobarovi skončila 2. prosince roku 1993, kdy se Pablo Escobar snažil uniknout před pátracími jednotkami. Díky technologiím dodaným Spojenými státy se kolumbijským technikům podařilo Escobara zaměřit ve středostavovské medellínské čtvrti. Následovala přestřelka, ale jak byl opravdu zabit, není zcela jasné. Escobar byl zahnán na střechu, kde byl zasažen do zad a do nohy, smrtící ránu však dostal za ucho, údajně od členů kolumbijské policie. Panují dohady, že Pabla Escobara zastřelil odstřelovač z Delta Force. Podle jiné verze spáchal Escobar sebevraždu. Svým blízkým přátelům se údajně jednou svěřil s tím, že než padnout do rukou spravedlnosti, radši se sám zastřelí přímo za ucho.

Po Escobarově smrti se Medellínský kartel rozpadl a velmi brzy začal obchodu s kokainem dominovat kartel z Cali, jehož vůdci pak byli v polovině devadesátých let zabiti nebo chyceni.

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

  1. Ve španělsky mluvících jihoamerických zemích se v hovorové řeči výraz stříbro používá jako označení pro peníze.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]