Olga Peretyatko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Olga Peretyatko
Olga Peretyatko
Olga Peretyatko
Narození 1980
Petrohrad, Sovětský svaz Sovětský svaz
Národnost ruská
Povolání operní pěvkyně
Období 2002
Partner(ka) Michele Mariotti
Web [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Olga Aleksandrovna Peretyatko (rusky: Ольга Александровна Перетятько; česky: Olga Pereťaťková; narozená 1980, Petrohrad (tehdy Leningrad), Sovětský svaz, dnes Rusko) je ruská operní pěvkyněsopranistka.

Profesní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Se zpěvem začínala v dětském sboru Mariinského divadla v rodném Petrohradě. Studia operního zpěvu ukončila na berlínské Vysoké škole Hannse Eislera (Hochschule für Musik „Hanns Eisler“) u Brendy Mitchellové. V Berlíně také debutovala v roli „Královny noci“ v opeře Kouzelná flétna od Wolfganga Amadea Mozarta. Usadila se v Německu a stala se členkou souboru opery v Hamburgu (Hamburgische Staatsoper).[1]

Již v roce 2003 získala cenu na mezinárodní soutěži pro operní pěvce (Ferruccio Tagliavini International Competition). V roce 2007 obdržela 2. cenu na budapešťské pěvecké soutěži OPERALIA - World Opera Competition, založené slavným tenoristou Plácidem Domingem. Následně se objevila jako komorná Zuzana v Mozartově Figarově svatbě na scénách Théâtre des Champs-Élysées v PařížiSemperoperDrážďanech, jako Blonda v další Mozartově komické opeře Únos ze serailu (v nastudování mnichovské Bavorské státní opery) a jako Anne Trulove ve Stravinského Životu prostopášníka. V rámci věhlasného operního festivalu pořádaného v italském Pesaru na počest Gioacchina Rossiniho ztvárnila postavu Corinny v korunovační opeře Cesta do Remeše společně s orchestrem a sborem Accademia Rossiniana. Do Pesara se vrátila s rolí Giulie v komické opeře La scala di seta. Poté byla Desdemonou v opeře Giuseppe Verdiho Othello a účinkovala v hlavní roli při nahrávce Rossiniho Jezerní paní (La donna del lago) pod taktovkou Alberta Zeddy.

Olga Peretyatko ve Frankfurtu nad Mohanem při svém koncertu v srpnu 2015

V červnu 2009 poprvé vystoupila v Teatro Comunale v italské Bologni jako Gilda ve Verdiho opeře Rigoletto. Následně debutovala v torontské Kanadské opeře (Canadian Opera) jako titulní postava ve Stravinského Slavíkovi. Tato inscenace byla za účasti Olgy Peretyatko uvedena také na mezinárodním festivalu ve francouzském městě Aix-en-Provence (Festival international d'art lyrique d'Aix-en-Provence) v roce 2010.

Pěvkyně má za sebou také úspěšná prestižní vystoupení na Metropolitní opeře v New Yorku, mj. jako Elvíra v opeře Puritáni od Vincenza Belliniho v dubnu a květnu 2014 (poslední představení bylo 10. května 2014).[2] Kromě toho absolvovala v roce 2014 řadu koncertů po celém světě, např. v německém lázeňském městě Baden-Baden společně s venezuelskou pianistkou Gabrielou Montero a symfonickým orchestrem. V sezóně 2015-2016 vystupuje Peretyatko opět na Metropolitní opeře v New Yorku, a sice jako Gilda ve Verdiho opeře Rigoletto.[3]

Peretyatko natočila již několik CD. V současné době má smlouvu se společností Sony Classical.[4]

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Olga Peretyatko je vdaná. Jejím manželem je italský dirigent Michele Mariotti, se kterým se seznámila na festivalu v Pesaru. Svatba se konala v Palazzo Gradari v Pesaru dne 25. srpna 2012.[5]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

  • Meyerbeer : Semiramide (Tamiri), Naxos, Catalogue No: 8.660205-06
  • Rossini : La donna del lago (Albina), Naxos
  • Rossini : Otello (Desdemona) – DECCA
  • La bellezza del canto (Sony Classical, 2011)
  • Arabesque (Sony Classical, 2013)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://musicalworld.com/artists/olga-peretyatko/biography.html
  2. http://www.opernreisefuehrer.de/new_york.metropolitan_opera.html?gclid=CNv3883bpL4CFfQQtAodJhMAmA
  3. http://www.metopera.org/Season/2015-16-Season/rigoletto-verdi-tickets/?utm_source=Tosca%20Rigoletto%20Fall%20Fave&utm_medium=Email&utm_content=Rigoletto&utm_campaign=1516_SS (anglicky)
  4. http://www.olgaperetyatko.com/de/biografie/
  5. Nozze rossiniane per Michele e Olga. Matrimonio in musica (Rossiniovská svatba Michela a Olgy. Hudební manželství), Il Resto del Carlino, http://www.ilrestodelcarlino.it/pesaro/cronaca/2012/08/25/762680-mariotti-olga-Peretyatko-matrimonio.shtml (italsky).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]