Olga Peretyatko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Olga Peretyatko
Olga Peretyatko
Olga Peretyatko
Narození 1980
Petrohrad, Sovětský svaz Sovětský svaz
Národnost ruská
Alma mater Hochschule für Musik „Hanns Eisler“ Berlin
Povolání operní pěvkyně
Ocenění Prize Franco Abbiati Italian Music (2014)
Období 2002
Partner(ka) Michele Mariotti
Web [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Olga Aleksandrovna Peretyatko (rusky: Ольга Александровна Перетятько; česky: Olga Pereťaťková; narozená 1980, Petrohrad (tehdy Leningrad), Sovětský svaz, dnes Rusko) je ruská operní pěvkyněsopranistka.

Profesní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Se zpěvem začínala v dětském sboru Mariinského divadla v rodném Petrohradě. Studia operního zpěvu ukončila na berlínské Vysoké škole Hannse Eislera (Hochschule für Musik „Hanns Eisler“) u Brendy Mitchellové. V Berlíně také debutovala v roli „Královny noci“ v opeře Kouzelná flétna od Wolfganga Amadea Mozarta. Usadila se v Německu a stala se členkou souboru opery v Hamburgu (Hamburgische Staatsoper).[1]

Již v roce 2003 získala cenu na mezinárodní soutěži pro operní pěvce (Ferruccio Tagliavini International Competition). V roce 2007 obdržela 2. cenu na budapešťské pěvecké soutěži OPERALIA - World Opera Competition, založené slavným tenoristou Plácidem Domingem. Následně se objevila jako komorná Zuzana v Mozartově Figarově svatbě na scénách Théâtre des Champs-Élysées v PařížiSemperoperDrážďanech, jako Blonda v další Mozartově komické opeře Únos ze serailu (v nastudování mnichovské Bavorské státní opery) a jako Anne Trulove ve Stravinského Životu prostopášníka. V rámci věhlasného operního festivalu pořádaného v italském Pesaru na počest Gioacchina Rossiniho ztvárnila postavu Corinny v korunovační opeře Cesta do Remeše společně s orchestrem a sborem Accademia Rossiniana. Do Pesara se vrátila s rolí Giulie v komické opeře La scala di seta. Poté byla Desdemonou v opeře Giuseppe Verdiho Othello a účinkovala v hlavní roli při nahrávce Rossiniho Jezerní paní (La donna del lago) pod taktovkou Alberta Zeddy.

Olga Peretyatko ve Frankfurtu nad Mohanem při svém koncertu v srpnu 2015

V červnu 2009 poprvé vystoupila v Teatro Comunale v italské Bologni jako Gilda ve Verdiho opeře Rigoletto. Následně debutovala v torontské Kanadské opeře (Canadian Opera) jako titulní postava ve Stravinského Slavíkovi. Tato inscenace byla za účasti Olgy Peretyatko uvedena také na mezinárodním festivalu ve francouzském městě Aix-en-Provence (Festival international d'art lyrique d'Aix-en-Provence) v roce 2010.

Pěvkyně má za sebou také úspěšná prestižní vystoupení na Metropolitní opeře v New Yorku, mj. jako Elvíra v opeře Puritáni od Vincenza Belliniho v dubnu a květnu 2014 (poslední představení bylo 10. května 2014).[2] Kromě toho absolvovala v roce 2014 řadu koncertů po celém světě, např. v německém lázeňském městě Baden-Baden společně s venezuelskou pianistkou Gabrielou Montero a symfonickým orchestrem. V sezóně 2015-2016 vystupuje Peretyatko opět na Metropolitní opeře v New Yorku, a sice jako Gilda ve Verdiho opeře Rigoletto.[3]

Peretyatko natočila již několik CD. V současné době má smlouvu se společností Sony Classical.[4]

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Olga Peretyatko je vdaná. Jejím manželem je italský dirigent Michele Mariotti, se kterým se seznámila na festivalu v Pesaru. Svatba se konala v Palazzo Gradari v Pesaru dne 25. srpna 2012.[5]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

  • Meyerbeer : Semiramide (Tamiri), Naxos, Catalogue No: 8.660205-06
  • Rossini : La donna del lago (Albina), Naxos
  • Rossini : Otello (Desdemona) – DECCA
  • La bellezza del canto (Sony Classical, 2011)
  • Arabesque (Sony Classical, 2013)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://musicalworld.com/artists/olga-peretyatko/biography.html
  2. http://www.opernreisefuehrer.de/new_york.metropolitan_opera.html?gclid=CNv3883bpL4CFfQQtAodJhMAmA
  3. http://www.metopera.org/Season/2015-16-Season/rigoletto-verdi-tickets/?utm_source=Tosca%20Rigoletto%20Fall%20Fave&utm_medium=Email&utm_content=Rigoletto&utm_campaign=1516_SS (anglicky)
  4. http://www.olgaperetyatko.com/de/biografie/
  5. Nozze rossiniane per Michele e Olga. Matrimonio in musica (Rossiniovská svatba Michela a Olgy. Hudební manželství), Il Resto del Carlino, http://www.ilrestodelcarlino.it/pesaro/cronaca/2012/08/25/762680-mariotti-olga-Peretyatko-matrimonio.shtml (italsky).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]