Oldies Radio

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oldies radio
Oldies radio, vysílací studio
Oldies radio, vysílací studio
Spuštěno 16. března 2001
Vlastník První rozhlasová s.r.o.
Ředitel Petr Dvořák
Stát ČeskoČesko Česko
Jazyk čeština
Financování komerční
Vysílací čas 24 hodin denně
Oblast vysílání Praha, Tábor
Web oldiesradio.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oldies radio je česká rozhlasová stanice, která se zaměřuje na vysílání převážně angloamerické (v menší míře i české) hudební produkce vznikající v letech 60., 70. a 80. Na vlnách FM vysílá pro Prahu (103,7) a Tábor (106,8), digitální vysílání zprostředkovává přes internetový server abradio.cz. Začalo vysílat pod názvem Radio Olympic 16. března 2001 zprvu pouze na pražské frekvenci. Plynule navázalo na původně countryově laděné vysílání radia Melody, změnilo ovšem hudební formát a cílovou skupinu svého vysílání. Od roku 2007 na rozhlasovém trhu vystupuje pod názvem Oldies radio.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Radio Olympic[editovat | editovat zdroj]

Radio Olympic, logo 2002–2007

Rádio Olympic se začalo formovat začátkem roku 2002 v návaznosti na změnu formátu nepříliš úspěšného country radia Melody (1999–2002), spadající pod společnost První rozhlasová s.r.o. Zprvu byla v lednu 2002 žádost o změnu názvu zamítnuta Radou pro rozhlasové a televizní vysílání s odvoláním, že je název Olympic příliš spjatý se stejnojmennou skupinou. Vlastníci se proto obrátili na hudebníka Petra Jandu, který písemně potvrdil, že proti použití názvu nemá žádných námitek[1]. 16. března 2001 proto začalo vysílat Radio Olympic pod novým názvem, hlavním sloganem stanice bylo heslo: „Radio Olympic, hudba především!“ a žánrově byl formát naplněn hudbou 60. - 90. let. Ředitelem se stal Petr Král, který v rozhovoru pro web radiotv.cz řekl: „Chceme dál rozvíjet a obohacovat hudební podobu stanice zejména o zapomenuté a dlouho nehrané věci, které se zaškatulkovaly svým způsobem do šuplíčku menšinových žánrů…“ [2] Rádio se orientovalo na posluchače ve věkové hranici 30-69 let.

Rádio Olympic vysílalo v Praze v letech 2002–2003 rockový formát, od roku 2003 se transformovalo na časově omezený „oldies“ formát, hudbu 50. – 60. let. Šlo zejména o angloamerickou produkci a v menší míře českou scénu, v noci vysílalo divadelní a jiné mluvené scénky v češtině. Ve svém vysílání kladlo důraz i na pravidelné pořady a rubriky věnované hudební historii (Hity oblíbené Brity, Hit 2× jinak apod.). Slogan rádia zněl: „Rádio Olympic, jediné oldies rádio v Praze!“ Mezi nejčastější interprety patřili The Beatles, The Rolling Stones, Elvis Presley, Jerry Lee Lewis, Chuck Berry, The Monkees, The Kinks, The Beach Boys, Bob Dylan aj. Staniční upoutávky pro rádio namluvily i některé hudební legendy ze skupin The Byrds (Roger McGuinn), The Yardbirds (Chris Dreja a Jim McCarty) nebo The Hollies (Bobby Elliott).

Za své oblíbené rádio označil Olympic i tehdejší prezident republiky Václav Klaus a poskytl mu exkluzivní rozhovor o vánočních svátcích 2005.[3]

Oldies radio[editovat | editovat zdroj]

V roce 2007 se za mediální kampaně změnilo zprvu na Oldies radio Olympic, posléze zkráceně pouze na Oldies radio. Změna spočívala ve větší srozumitelnosti názvu a také v posunu cílové skupiny posluchačů (muži 40-59), zatímco Olympic vysílal hudbu 50. - 60. let, Oldies se posunulo do éry 60. - 70. let. Jeho slogan zněl: "Klasické hity 60. a 70. let!" Posléze byl hudební formát rozšířen i na dekádu 80. let s interprety, kteří stylově navazují na předešlé éry jako Police, Genesis, Paul McCartney, Traveling Wilburys, Dire Straits nebo Tom Petty. S tím proběhly související změny (logo, slogan, jingly), moderátorské zázemí ani vedení se v rádiu nezměnilo. Majitel Petr Dvořák obsah vysílání charakterizoval slovy: „Je samozřejmě ve svém záběru přirozeně vymezen rustikálním popem Blaníku a hard and heavy agrorockem Beatu. Ambicí Oldies Radia Olympic je oslovit spíše muže ve věku 40 až 59 let produktem, který bych pracovně nazval metropolitní, či ještě spíše „Post-totalitní Urban feelgood radio“. [4] Autory hudebního programu byli Karel Oubrecht a Michal Holý.

Od roku 2010 rádio vysílá i v Táboře (106,8 FM). Obsah vysílání je jednotný pro obě frekvence s výjimkou zpravodajství a kulturních víkendových tipů, které jsou vysílané rozděleně pro oba regiony. V září 2012 změnilo Oldies image s novým logem a novými webovými stránkami, kam přibyla např. možnost posluchačům psát blogy. Rádio spustilo také mobilní aplikaci poslechu s možností číst informace o právě hrajícím interpretovi.

Staničním hlasem Oldies Radia je výhradně herec Aleš Procházka, současným sloganem je: „Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let!“. Rádio sídlí na adrese Bělehradská 299 na Praze 2.

Pravidelné pořady[editovat | editovat zdroj]

  • 60. léta po šesté (hudba této dekády, hity i méně známé skladby)
  • 70. léta po sedmé (hudba této dekády, hity i méně známé skladby)
  • 80. léta po osmé (hudba této dekády, hity i méně známé skladby)
  • Hudební knihovna (pozadí vzniku více než 500 oldies hitů)

Ve všední den rádio nabízí každou hodinu (ráno každou půlhodinu) aktuální zpravodajství (6:00 – 11:00, 14:00 – 18:00), o víkendech připravují redaktoři kulturní a společenskou rubriku Víkendové tipy. Moderátoři často nabízejí také soutěže o kulturní projekty (nová CD, DVD, vstupenky na koncerty, do kin, divadel apod.), vždy v nějaké návaznosti na profil rádia. Podle průzkumu poslechovosti Radioprojekt (2012) poslouchá Oldies radio 59.000 posluchačů týdně.

Starší pořady[editovat | editovat zdroj]

Sídlo Oldies radia v letech 2001–2019, Praha, Korunní 98

Vysílací frekvence[editovat | editovat zdroj]

Praha 103,7 FM
Tábor 106,8 FM

Internetové vysílání[editovat | editovat zdroj]

Internetové vysílání lze naladit např. na serveru play.cz.

Moderátoři[editovat | editovat zdroj]

Současní[editovat | editovat zdroj]

Dřívější[editovat | editovat zdroj]

ad.

Zpravodajství[editovat | editovat zdroj]

Současní[editovat | editovat zdroj]

Dřívější[editovat | editovat zdroj]

ad.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]