Genesis (skupina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Genesis
Genesis v roce 2007 (zleva): Daryl Stuermer, Mike Rutherford, Tony Banks a Phil Collins.
Genesis v roce 2007 (zleva): Daryl Stuermer, Mike Rutherford, Tony Banks a Phil Collins.
Základní informace
Původ Anglie Godalming, Anglie
Žánry art rock, progresivní rock, pop rock
Aktivní roky 19671998, 1999, 2000, 2006−dosud
Vydavatelé Charisma Records, Atlantic Records
Příbuzná
témata
Mike + The Mechanics, Brand X, Jonathan King
Web www.genesis-music.com
Současní členové
Tony Banks
Phil Collins
Mike Rutherford
Dřívější členové
Peter Gabriel
Steve Hackett
Anthony Phillips
John Mayhew
John Silver
Chris Stewart
Ray Wilson
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Genesis je britská art rocková superskupina založená v roce 1967. S více než 150 miliony prodaných desek se řadí mezi 30 nejprodávanějších skupin všech dob.[1] V roce 1988 obdrželi Grammy za hudební video k písni „Land of Confusion“.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Skupina vznikla v roce 1967 ze školní skupiny The Garden Wall. Zakládajícími členy byli Peter Gabriel (zpěv, flétna, hoboj), Tony Banks (klávesy), Anthony Phillips (kytara), John Mayhew (bicí) a Mike Rutherford (kytara, basová kytara).

Peter Gabriel v roce 1978

V roce 1970 Mayhewa ve skupině nahradil Phil Collins. V tomtéž roce odešel ze skupiny Phillips, kterého po půlročním hledání nového kytaristy nahradil Steve Hackett. Toto složení bývá označováno za „klasické“, a během období 1971–1975 vydala kapela klíčová alba Nursery Cryme, Foxtrot, Selling England by the Pound a koncepční dvojalbum The Lamb Lies Down on Broadway. Hudba tohoto období je charakteristická dlouhými instrumentálními sóly, složitou kompozicí a tendencí k experimentování. Během živých vystoupení si kapela získala osobitou tvář především díky převlekům, které Peter Gabriel používal.

Po turné v roce 1975 kapelu opouští zpěvák Peter Gabriel, jeho post zaujímá Phil Collins, který až do té doby zpíval pouze výjimečně (skladby „For Absent Friends“ a „More Fool Me“). Během živých vystoupení kapelu na bicí doprovázeli nejprve Bill Bruford (turné 1976) a od turné k albu Wind & Wuthering až po turné We Can't Dance pak bubeník Chester Thompson. V roce 1978 během mixování živého dvojalba Seconds Out opustil kapelu kytarista Steve Hackett a vydal se na sólovou dráhu, skupina nadále zůstala ve třech, na živých vystoupeních ji doprovázel kytarista Daryl Stuermer. Phil Collins ze skupiny v roce 1996 vystoupil a nahradil jej zpěvák Ray Wilson. Od posledního evropského turné 1998 skupina nebyla aktivní až do roku 2006. V té době hrála skupina ve složení: Ray Wilson, Tony Banks, Mike Rutherford, Nir Zidkyahu.

V roce 2007 se kapela vydala na turné Turn It On Again v klasickém složení (Phil Colins, Mike Ruthenford, Tony Banks). Jednou ze zastávek na této velkolepé koncertní šňůře byla i Praha, kde Genesis vystoupili 20. června.

Phil Collins během koncertu v Düsseldorfu (2006)

Hudební styl skupiny se z původního, tehdy navíc tak velmi oblíbeného art-rocku, navíc obohaceného o teatrální prvky Petera Gabriela při živém provedení povětšinou konceptuálních alb, tak typických pro vlnu britských progrockových kapel přelomu 60. a 70. let (např. Pink Floyd) v letech 1971–1974 začal postupně měnit v méně komplikovanou hudbu se stále silnějším komerčním potenciálem, až v roce 1978 Genesis uspěli se svým prvním a opravdovým hitem „Follow You, Follow Me“, jež učinil kapelu přístupnější i pro popové publikum, přitom na této bázi dokázali experimentovat s novými postupy a technologiemi ještě v následující dekádě (zejména úspěšný singl „Mama“ z roku 1983), a tím si zajistila publikum na obou stranách posluchačského spektra. Právě zejména v této dekádě patřil soubor k vůbec největším koncertním atrakcím vedle mamutích turné té doby, jako byly koncerty Madonny, U2, Pink Floyd, Dire Straits či Stinga.

Velmi úspěšné bylo album Invisible Touch, z něhož pochází šest úspěšných singlů. Video k protiválečné skladbě „Land of Confusion“ získalo ostatně cenu pro nejlepší hudební videoklip roku 1987. Genesis v něm parodují různé diktátory světa, kolegy z hudební branže, ale i sami sebe. Nepřeberné množství relativně kvalitních alb mají i jednotliví členové této superskupiny Phil Collins, Peter Gabriel, Steve Hackett či Rutherfordovi Mike & The Mechanics, kde vedle sebe působili již zesnulý Paul Young ze skupiny Sad Café, Paul Carrack (mj. Squeeze, Bryan Ferry Band, Roger Waters, Nick Lowe) a Peter Van Hook z holandské art rockové legendy Focus a též producent koncem 80. let zázračné písničkářky Tanity Tikaram. Členem Genesis byl v roce 1976 epizodně i fenomenální bubeník Bill Bruford, spoluzakladatel Yes, poté působící v King Crimson, ale i v UK. Další z Genesis, Steve Hacket (14. 7. 2011 vystoupil v Bratislavě, nikdy však v Praze), který spolupracoval s Johnem Wettonem (Asia, UK, Roxy Music) a Paulem Carreckem, vytvořil v roce 1986 s kytaristou Yes a Asia Stevem Howem další superskupinu pod názvem GTR, kde hrál na basu Phil Spalding (Toyah, Mike Oldfield) a jež produkoval šéf Asia Geoff Downes, jinak též polovina dua The Buggles, kde zpíval a na basu hrál Trevor Horn (oba též Yes), který vedle umělců Frankie Goes to Hollywood, ABC, Propaganda, Grace Jones či Seala a Tatu produkoval i definitivně poslední singl Genesis „Carpet Crawles“, ale i nejnovější album Yes. Mozkem Genesis však vždy byl výřečný klávesista Tony Banks, paradoxně neúspěšný se svými sólovými nahrávkami, jež byl v roce 2010 symbolicky spolu s Collinsem, Rutherfordem i Hackettem přítomen v USA ceremonii, při níž byli Genesis uvedeni do tzv. Rock'n'Rollové síně slávy. Peter Gabriel se akce s omluvou nezúčastnil a je též důvodem, proč se již zřejmě kapela nikdy neobjeví ve své klasické sestavě. Phil Collins počátkem roku 2011 oznámil odchod do hudebního důchodu, Mike Rutherford vydal se svými „mechaniky“ další album (Paula Carracka proto v sestavě již nenalezneme) a podnikl poměrně masivní turné, kdy nejblíže Česku vystupoval v Lipsku, ale zástavu Genesis dnes de facto drží jen Steve Hackett, jenž na svých koncertech zcela pravidelně přehrává klasické skladby Genesis, na kterých se ostatně sám podílel a jichž si pravověrní fanoušci i nejvíce cení.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Diskografie Genesis.
Studiová alba

Členové[editovat | editovat zdroj]

Koncertní hudebníci

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.atlanticrecords.com/collinsphil/about/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]