Nový Svět (Hradčany)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nový Svět
Ulice Nový Svět
Ulice Nový Svět
Umístění
Město Praha
Městská část Praha 1
Čtvrť Hradčany
Poloha
Začíná na U Brusnice, U Kasáren
50°5′27″ s. š., 14°23′35″ v. d.
Končí na Černínská
50°5′28″ s. š., 14°23′23″ v. d.
Kód ulice 462756
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nový Svět na pražských Hradčanech v městské části Praha 1 se nachází severozápadním směrem od Pražského hradu poblíž někdejších městských hradeb v okolí stejnojmenné pražské ulice. Jedná se o velice malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domečky, nacházející se stranou od hlavního turistického ruchu. Jedná se vlastně o bývalé hradčanské předměstí, které vzniklo někdy v polovině 14. století na staré cestě směrem ke Střešovicím. V roce 1360 bylo na podkladě rozhodnutí císaře Karla IV. začleněno k Hradčanům v tehdy nově vznikajícím městském opevnění. Původ vzniku této části Hradčan není přesně znám, jednalo se patrně o předhradí Pražského hradu, které vzniklo postupným zasypáváním strže a údolí potoka Brusnice (což je de facto horní konec Jeleního příkopu, v němž se zde nacházejí mimo jiné tenisové kurty, dětské hřiště, malé zahrádky apod.).

Významní obyvatelé[editovat | editovat zdroj]

Na Novém Světě žije nebo žilo spoustu významných umělců jako například režisér a animátor Jan Švankmajer s ženou Evou, sochař Josef Nálepa, filmoví režiséři Jindřich Polák, Karel Kachyňa, malíř Milan Knížák, sklář Bořek Šípek, grafici Jiří Anderle a Vladimír Suchánek, fotografové Jan Reich a Ota Pajer, malíř Jan Zrzavý, malíř Reon Argondian (Jan Zahradník) nebo v 16. století Tycho Brahe.

Okolní objekty a instituce[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RUTH, František. Kronika královské Prahy a obcí sousedních. Praha: Pavel Körber, 1903-1904. 1246 s. Dostupné online. Kapitola Nový svět, s. 795. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]