Mužské kameny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mužské kameny
Mužské kameny
Vrcholové skály Mužských kamenů

Vrchol1415 m n. m.
Prominence70 m ↓ sedlo nad Martinovkou
Izolace0,9 km → Śmielec
SeznamyTisícovky v Česku #15
Hory a kopce Krkonoš
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PolskoPolsko Polsko
PohoříKrkonoše / Krkonošské hřbety / Slezský hřbet / Západní Slezský hřbet
Souřadnice
Mužské kameny
Mužské kameny
Horninažula
PovodíLabe, Odra
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mužské kameny (polsky Czeskie Kamienie, německy Mannsteine) je hora v Krkonoších, ležící na česko-polské hranici asi 6 km severně od Špindlerova Mlýna a 7,5 km jihovýchodně od polského města Szklarska Poręba.

Na vrcholu jsou výrazná žulová skaliska s balvanovými a suťovými poli. Vrcholové skály se táhnou v délce přes 50 metrů, na výšku měří 10–11 metrů a nabízejí výborné panoramatické výhledy.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Vrchol se nachází v I. zóně KRNAP, přímo na hlavní krkonošské hřebenovce – červeně značené cestě česko-polského přátelství. K Petrově boudě na východním úbočí vedlejších Dívčích kamenů vede i žlutá turistická značka ze Špindlerova Mlýna, která se nad Petrovkou napojuje na červenou hřebenovku (celkem 8 km).

Okolí[editovat | editovat zdroj]

  • V sedle se Śmielcem, 500 m západně od vrcholu, se nachází Kalmanův pomník, připomínající tragickou smrt českého novináře Richarda Kalmana, který zde zahynul ve sněhové bouři 14. ledna 1929.
  • Asi 750 m východně od vrcholu se tyčí o jeden metr nižší Dívčí kameny (1414 m n. m.) s podobnými žulovými vrcholovými skalisky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]