Přední Planina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přední Planina
Přední Planina (vlevo vzadu za rozsáhlou pasekou) od Klínových bud
Přední Planina (vlevo vzadu za rozsáhlou pasekou) od Klínových bud

Vrchol 1198 m n. m.
Prominence 30 m ↓ sedlo se Stoh
Izolace 1,3 km → Stoh
Seznamy Tisícovky v Česku #119
Hory a kopce Krkonoš
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Pohoří Krkonoše / Krkonošské rozsochy / Černohorská hornatina / Stráženská rozsocha
Souřadnice
Přední Planina
Přední Planina
Povodí Labe
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přední Planina (německy Planur) je vrchol v České republice ležící v centrálních Krkonoších, asi 2,5 km jižně od Špindlerova Mlýna. Je součástí rozsochy vybíhající z asi 3,5 km vzdálené Zadní Planiny, která se v prostoru Přední Planiny stáčí k jihu. Od severovýchodně umístěného Stohu jí odděluje nehluboké sedlo, ostatní svahy vykazují velké převýšení. Severní svah spadající do údolí Svatého Petra je velmi prudký. Na severozápadní straně hory se nachází výrazný výběžek Hromovka. Severní a západní svah odvodňují přítoky Labe, jižní svah přítoky Malého Labe.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Prostor Přední Planiny pokrývá systém lesních cest různé kvality, západně od vrcholu prochází zeleně značená trasa 4206 ze Špindlerova Mlýna do Pece pod Sněžkou, přes vrchol pak krátká modře značená trasa 1809. Vrchol se nachází na území Krkonošského národního parku, vrcholové partie byly vykáceny, na úbočích se dochoval porost smrku ztepilého. Jižně od vrcholu se nachází dvojice nevelkých lučních enkláv s horskými chalupami. Jednou z nich je Bouda Na Pláni.

Skiareál[editovat | editovat zdroj]

Severní svah Přední Planiny včetně jejího výběžku Hromovky pokrývá systém lanových drah, lyžařských vleků a sjezdovek skiareálu Špindlerův Mlýn. Lanové dráhy jsou zde tři - Pláň, Pláň Východ a Hromovka. Nejdelší dosahuje až do vrcholových partií.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]