Jelení vrch (Krkonoše)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jelení vrch
Vrchol 1024 m n. m.
Prominence 37 m ↓ rozc. Rejdiště
Izolace 1 km → Liščí hora
Seznamy Tisícovky v Česku #324
Hory a kopce Krkonoš
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Pohoří Krkonoše / Krkonošské rozsochy / Černohorská hornatina / Černohorská rozsocha
Souřadnice
Jelení vrch
Jelení vrch
Povodí Labe
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jelení vrch (německy Bönischberg) je vrchol v České republice ležící v Krkonoších.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Jelení vrch se nachází na jižním okraji centrálních Krkonoš asi 2,5 km severně od Černého Dolu na rozsoše vybíhající jižním směrem z Liščí hory. Tvoří krátký asi 700 metrů dlouhý hřebínek se západně položenou Sluneční horou, výběžek na jihovýchodní straně zakončuje asi 700 metrů vzdálený Špičák. Od masívu Liščí hory ho na severu odděluje nehluboké sedlo Rejdiště s nadmořskou výškou přibližně 985 metrů. Ostatní svahy vykazují značné převýšení, východní, spadající do údolí Čisté je velmi prudký. Vrch leží na území Krkonošského národního parku.

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Severní a východní svah odvodňuje říčka Čistá a její přítoky, jižní svah přítoky Malého Labe. Obě říčky jsou levými přítoky Labe.

Vegetace[editovat | editovat zdroj]

Na vrcholu Jeleního vrchu se nachází paseka vzniklá vykácením původních smrčin. Ty jsou ve větší míře ještě dochovány na svazích.

Stavby a komunikace[editovat | editovat zdroj]

Na vrcholu Jeleního vrchu a v jeho okolí se nenacházejí žádné stavby. Přímo přes vrchol je pod zemským povrchem veden plynovod napájející Pec pod Sněžkou. Jeho trasu sleduje neveřejná zpevněná komunikace z Černého Dolu na Tetřeví boudy a žlutě značená turistická trasa 7210 ze stejného místa na Liščí louku.