Most Mehmeda Sokoloviće

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
most Mehmeda Sokoloviće
Základní údaje
KontinentEvropa
StátyBosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
MěstoVišegrad
Pojmenován poMehmeda paši Sokoloviće
Dopravapěší
PřesDrina
ArchitektMimar Sinan
Otevřen1577
Souřadnice
Parametry
Délka179,5 m
Šířka6 m
Mapa
Map
Další data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Most Mehmeda Paši Sokoloviće ve Višegradu
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státBosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iv
Odkaz1260 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení2007 (31. zasedání)

Most Mehmeda Paši Sokoloviće se nachází ve Višegradu, na východě Bosny a Hercegoviny (v Republice srbské). Byl postaven v 16. století přes řeku Drinu jako důležitá spojnice mezi východním a středním Balkánem. Téměř 179,5 m dlouhý kamenný most s 6 m širokou mostovkou stojí na 11 obloucích o rozpětích 11–15 metrů.

Roku 2007 byl most zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO; až v březnu následujícího roku následovalo také prohlášení národní památkou BaH. V roce 2010 uzavřely místní srbské orgány dohodu s vládou Bosny a zástupci Turecka o celkové opravě mostu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Most byl vybudován mezi lety 15711577 na strategickém místě, kde stará římská obchodní a vojenská cesta z východu (Via Militaris), z Konstantinopole/Istanbulu, překonávala řeku Drinu a pokračovala dále do bosenského vnitrozemí, do Sarajeva (Saray Ovası) a dále k Jadranu. Výstavbou mostu byl pověřen nejznámější turecký stavitel raného novověku, Mimar Sinan, hlavní dvorní architekt (mimar) tehdejšího Osmanského impéria. Svůj název most získal podle Mehmeda paši Sokoloviće, velkého vezíra celkem tří sultánů – Sulejmana Nádherného, Selima II. a Murata III.

Most byl několikrát opravován, podle záznamů tomu tak bylo v letech 1664, 1875, 1911, 1939 a 1940. Tři oblouky byly zničeny během první světové války (1915) a v poničených místech byla historická stavba doplněna železnou provizorní konstrukcí, která nakonec sloužila až do roku 1939, kdy byl konečně most opraven. Opět však byl vážně poškozen během druhé světové války, v níž bylo dokonce poničeno pět oblouků.[1] V říjnu 1943 při akcích Němců proti jugoslávským partyzánům byl most pobořen. V té době zde bylo četniky Dragoljuba Mihailoviće zmasakrováno na 1500 Bosňanů.[2] Důkladné poválečné opravy se mostu dostalo v letech 19501952.

Do historie se most zapsal ještě jednou, a to velmi tragicky: právě zde se v roce 1992 odehrávala nejhorší zvěrstva spáchaná Srby na Muslimech (Bošnjacích) během bosenské, resp. jugoslávské války v rámci etnických čistek. Na jaře a v létě roku 1992 byli na most naháněni bosňanští obyvatelé Višegradu. Přímo na mostě byli vražděni a jejich těla byla házena do řeky Driny. Mrtvých bylo tolik, že si ředitel vodní elektrárny Bajina Basta, ležící níže po proudu řeky, stěžoval a žádal, aby přísun mrtvol byl omezen, protože těla ucpávají propustě v přehradě a zaměstnanci vodního díla je nestačí odstraňovat.[2] Ačkoliv most je mimořádnou památkou muslimské architektury na Balkáně, po skončení jugoslávských válek žije na obou stranách mostu pouze pravoslavné obyvatelstvo.

Odraz v umění[editovat | editovat zdroj]

V roce 1944, uprostřed válečných časů, napsal Ivo Andrić, jugoslávský spisovatel bosenskosrbského původu, svůj slavný román Most na Drině, zabývající se významem této stavby pro Višegrad a mnoha staletími válek a etnicko-náboženských sporů, jichž byl most svědkem. Především za toto dílo Andrić obdržel roku 1961 Nobelovu cenu za literaturu. Díky překladům do mnoha jazyků se tak most dostal do širšího povědomí světové veřejnosti (což zřejmě napomohlo jeho zachování i během krvavého rozpadu Jugoslávie, kdy řada jiných muslimských památek byla zničena).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Most Mehmed-paše Sokolovića na bosenské Wikipedii a Mehmed Paša Sokolović Bridge na anglické Wikipedii.

  1. Mehmed-Pasha Sokolovic Bridge [online]. World Monumetns Fund [cit. 2008-02-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-07-02. (anglicky) 
  2. a b KRUPKA, Jaroslav. Srbské úřady lákají do hotelu, kde se vraždilo a znásilňovalo. Lidé jsou v šoku. Deník.cz [online]. 2020-07-13 [cit. 2020-10-04]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]