Mortal Kombat (herní série)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo Mortal Kombat II

Mortal Kombat je série arkádových bojových počítačových her vytvořená programátorem Ed Boonem a designérem Johnem Tobiasem. První čtyři hry byly vyvinuty Midway Games i na hrací automaty a domácí počítače, později už jen na herní konzole (s výjimkou MK 2011 a MKX, který vyšel také na PC). Původní Mortal Kombat byl vyvinut s digitalizovanými sprity na základě opravdových herců, na rozdíl od animované grafiky. V důsledku úspěchu prvního dílu, se Mortal Kombat dočkal mnoha pokračování, akčních adventur, filmů (animovaných i hraných), televizních seriálů (animovaných a hraných), komiksových knih i karetních her.

Série je známá pro svou vysokou úroveň krvavého násilí, hlavně při ukončování boje tzv. Fatalita. Mortal Kombat byla první hra, která byla označená "Mature" organizací ESRB. V Německu je zakázaný každý Mortal Kombat na deset let od vydání. Mortal Kombat (2011) je zakázaný také v Brazílii a Jižní Koreji, v Austrálii byl zakázaný do února 2013.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Postavy z Mortal Kombat
Automat Mortal Kombat 3

Děj se odehrává ve fiktivním světě skládající se ze šesti přeživších říší. Lidé obývají „Pozemskou říši“ (Earthrealm) který ochraňuje bůh hromu Raiden, říši „Vnější svět“ (Outworld) - oblast neustálých nepokojů, prohlašuje císař Shao Kahn za svojí vlastní, ohnivé hlubiny „Netherrealmu“ jsou domovem démonů a temných válečníků, v oblasti „Seido“ je struktura a pořádek nade vše, v „Říši chaosu“ (Realm of Chaos) se naopak obyvatelé neřídí pravidly vůbec a konstantní vřava a změny jsou uctívané, poslední říše „Edenia“ je známá pro svou krásu, umělecký projev a dlouhověkost jejich obyvatel. Staří bohové rozhodli, že obyvatelé jedné říše mohou dobýt jinou říši jedině tím, že porazí jejich největší válečníky v turnajích Mortal Kombat.

V prvním díle se při desátém turnaji nejlepší bojovníci Pozemské říše brání proti útoku z Vnějšího světa, zvítězili a Šaolinský mnich Liu Kang se stal novým šampionem turnaje, když porazil dosavadního šampiona čaroděje Shang Tsunga. V druhém pokračování zuřící císař Shao Kahn omladil Shang Tsunga a pozemské bojovníky vlákal do Vnějšího světa, kde se ovšem císaři společně ubránili. V MK3 se Shao Kahn rozhodl oživit a začarovat bývalou královnu Sindel dobyté říše Edenia a s její pomocí se pokusí o invazi do Pozemské říše. Po jeho porážce je osvobozena Edenia a na trůn usedá princezna Kitana. Ve čtvrtém díle se pokusí starý bůh Shinnok podrobit si Pozemskou říši a zabít boha hromu Raidena.

V Deadly Alliance čaroděj Quan Chi objeví jak vzkřísit z hrobky zapomenuté vládce Vnějšího světa, díky spojenectví s čarodějem Shang Tsungem zabijí mnoho bojovníků z Pozemské říše, Liu Kanga i Shao Kahna. Raiden shromáždí své nejvěrnější spojence a vydá se chránit všechny říše a zastavit čaroděje než bude plně vzkříšená celá armáda. V šestém díle Deception byl Raiden poražen, ale jeden ze vzkříšených, Král Onaga (který byl otráven Shao Kahnem), se obrátí proti Quan Chimu a všechny říše poté považuje za své, zbylí bojovníci tedy nyní stojí proti němu, připojí se k nim síly z Edenie vedené Kitanou a její sestrou Milenou a také další z jiných oblastí. Onaga byl nakonec poražen.

V Mortal Kombat Armageddon se již stali bojovníci příliš silní a početní na to aby je říše mohly zvládnout. Staletí před prvním tournamentem královna Delia předpověděla že by mohli být zničeny v trosky, její manžel, král Edenie Argus tehdy uložil své syny Tavena a Daegona do inkubace aby mohli jednou být probuzeni k záchraně oblastí. Plán byl ale dříve pokažený Onagovými muži a oba nyní bojují dokud nebude nalezeno jiné řešení. V Mortal Kombat (2011), byl vzkříšený Raiden při souboji o sílu která by mohla nastolit pořádek se Shao Kahnem málem poražen a poslední věc co udělal bylo, že si poslal budoucí vize před desátý tournament (první díl). Čímž se celá historie přepsala, bohužel to mělo i negativní následky, například byli někteří lidští bojovníci zabiti královnou Sindel během invaze Shao Kahna.

Mortal Kombat X pokračuje dva roky po porážce Shao Kahna, kdy zaútočil Shinnok na Pozemskou říši s démony z Netherrealmu a s lidmi, kteří byli vzkříšeni a jsou nyní pod kontrolou Quan Chiho. Johny Cage, Raiden a Sonya ukradli Shinnokův amulet a uvěznili ho v něm, podařilo se jim také oživit Scorpiona, Sub-Zera a Jaxe, ovšem Quan Chimu Chimu se podařilo utéct. V následujících letech se Johnny Cage a Soňa oženili a měli spolu dceru Cassie, ačkoli se později rozvedli. Dvacet let po porážce Shinnoka, tým složených z Cassie, Takeda (syn Kenshi), Jacqui (dcera Jaxe) a Kung Jin (bratranec Kung Laa), podstoupil školení u Sub-Zera a byl vyslán do Vnějšího světa, aby pomohl vyřešit občanskou válku mezi bývalou císařovnou Mileenou (která získala Shinnokův amulet od Kana) a aktuálním císařem Vnějšího světa Kotal Kahnem, s kým má Pozemská říše mírovou smlouvu.

Dokončování[editovat | editovat zdroj]

Dokončení (Fatalita) je dokončovací krok, který může být použit proti poraženému soupeři na konci finálového zápasu. V mnoha hrách v sérii existují také různé druhy ukončení. "Fatality" jsou smrtelné, brutální a morbidní provedení kroku na nepřátelské postavě, například vytržení hlavy nebo živého srdce. "Stage Fatality" (Pit) využívá prostředí bojové arény, například shození protivníka z mostu na ostré bodáky, do kyseliny nebo pod metro. Od druhého dílu přibyl "Friendship", bojovník provede naopak milosrdný akt takže soupeř projde bez úhony, obvykle bývá provázen vtipnou scénkou. "Babality" přemění soupeře do dětské verze charakteru.

Od třetího dílu přibyly "Animality" umožňující hráči proměnu ve zvíře, které oponenta roztrhá. "Brutality" provedou kombinaci úderů a kopů dokud soupeř neexploduje, toto ukončení bylo extrémně těžké provést, hráč si musel zapamatovat 11tlačítkovou kombinaci. "Heroic Brutality" používali jen DC hrdinové v Mortal Kombat vs. DC Universe, jsou podobné Fatalitě ale protivníka neusmrtí, protože tyto charaktery normálně nepřítele nezabíjejí. "Fergalita" bylo exkluzivní dokončení pro Mega Drive MK2, umožňující přeměnit Raidena v pracovníka Probe Ltd. Ferguse McGoverna.

Hry série[editovat | editovat zdroj]

Mortal Kombat (1992)[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Mortal Kombat (1992).
 • Hratelné postavy: Liu Kang (v originále Liu Kang), Johnny Cage, Raiden, Sonya Blade, Kano, Scorpion, Sub-Zero
 • Ostatní postavy: Reptile (skrytá postava), Goro (sub-boss), Shang Tsung (boss)

Mortal Kombat 2 (1993)[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Mortal Kombat II.
 • Hratelné postavy: Liu Kang, Johnny Cage, Raiden, Scorpion, Sub-Zero, Reptile, Shang Tsung a nové: Baraka, Jax Briggs, Kitana, Kung Lao, Mileena
 • Ostatní postavy: Jade, Noob Saibot, Smoke (skryté postavy), Kintaro (sub-boss), Shao Kahn (boss)

Mortal Kombat 3 (1995)[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Mortal Kombat 3.
 • Hratelné postavy: Liu Kang, Sub-Zero, Shang Tsung, Jax Briggs, Kung Lao, Kano, Sonya Blade, nové: Cyrax, Kabal, Nightwolf, Sektor, Sindel, Sheeva, Stryker a skrytá postava Smoke
 • Ostatní postavy: Noob Saibot (skrytá postava), Motaro (sub-boss), Shao Kahn (boss)

Ultimate Mortal Kombat 3 (1995)[editovat | editovat zdroj]

 • Hratelné postavy: Liu Kang, Sub-Zero, Shang Tsung, Jax Briggs, Kung Lao, Kano, Sonya Blade, Cyrax, Kabal, Nightwolf, Sektor, Sindel, Sheeva, Stryker, Smoke, nové: Motaro, Shao Kahn, Jade, Reptile, Kitana, Scorpion a skryté postavy: Classic Sub-Zero, Ermac, Mileena
 • Ostatní postavy: Noob Saibot a Rain (skryté postavy, hratelné jsou pouze na SNES a Mega Drive)

Mortal Kombat Trilogy (1996)[editovat | editovat zdroj]

Tato verze vychází z Ultimate, ale přidává hratelné postavy: Baraka, Raiden, Johnny Cage, Goro, Kintaro, skrytou postavu Chameleon a bojové arény z prvního a druhého dílu.

Mortal Kombat 4 (1997)[editovat | editovat zdroj]

 • Hratelné postavy: Raiden, Liu Kang, Reptile, Scorpion, Jax Briggs, Johnny Cage, Sub-Zero, Sonya Blade, nové: Kai, Shinnok, Jarek, Reiko, Tanya, Fujin, Quan Chi a skryté postavy: Goro, Meat a Noob Saibot

V roce 1999 také vyšla Gold verze pro Dreamcast, ta byla rozšířená o Kitanu, Mileenu, Cyraxe, Kung Laa, Baraku a skrytého Sektora.

Mortal Kombat Mythologies: Sub-Zero (1997)[editovat | editovat zdroj]

První plošinová hra v sérii, v příběhu se Sub-Zero snaží zastavit čaroděje Quan Chiho, který chce osvobodit starodávného boha Shinnoka.

Mortal Kombat: Special Forces (2000)[editovat | editovat zdroj]

Druhá plošinovka Mortal Kombat, v ději chce Jax Briggs zastavit Kana a jeho gang "Black Dragon" (Tasia, Tremor, No Face a Jarek). Hra neměla velký úspěch a někdy bývá považována za nejhorší ze série.

Mortal Kombat: Deadly Alliance (2002)[editovat | editovat zdroj]

 • Hratelné postavy: Raiden, Reptile, Scorpion, Jax Briggs, Johnny Cage, Sub-Zero, Sonya Blade, Cyrax, Kano, Kitana, Quan Chi, Shang Tsung, nové: Bo' Rai Cho, Drahmin, Frost, Hsu Hao, Kenshi, Li Mei, Mavado, Moloch, Nitara a skryté postavy: Blaze, Mokap

Tournament Edition (2003) pro GBA přidává Sektora, Noob Saibota a Sareenu.

Mortal Kombat: Deception (2004)[editovat | editovat zdroj]

 • Hratelné postavy: Baraka, Goro, Kabal, Mileena, Nightwolf, Scorpion, Shao Kahn, Sub-Zero, Ermac, Bo' Rai Cho, nové: Ashrah, Dairou, Darriu, Hotaru, Kobra a skryté postavy: Jade, Kenshi, Li Mei, Liu Kang, Noob-Smoke, Raiden, Sindel, Tanya, Havik, Kira, Shujinko

Mortal Kombat: Unchained (2006) je předělaný Deception pro PSP.

Mortal Kombat: Shaolin Monks (2005)[editovat | editovat zdroj]

Třetí plošinovka, která byla vydáná jen pro PlayStation 2 a Xbox. Děj navazuje na první díl a sleduje cestu Liu Kang a Kung Laa po turnaji.

Mortal Kombat: Armageddon (2006)[editovat | editovat zdroj]

 • Hratelné postavy: Ashrah, Baraka, Bo' Rai Cho, Chameleon, Cyrax, Daegon, Dairou, Darrius, Drahmin, Ermac, Frost, Fujin, Goro, Havik, Hotaru, Hsu Hao, Jade, Jarek, Jax, Johnny Cage, Kabal, Kai, Kano, Kenshi, Khameleon, Kintaro, Kira, Kitana, Kobra, Kung Lao, Li Mei, Liu Kang, Mavado, Mileena, Mokap, Moloch, Motaro, Nightwolf, Nitara, Noob Saibot, Onaga, Quan Chi, Raiden, Rain, Reiko, Reptile, Sareena, Scorpion, Sektor, Shang Tsung, Shao Kahn, Sheeva, Shinnok, Shujinko, Sindel, Smoke, Sonya Blade, Stryker, Sub-Zero, Tanya, Taven, skryté: Meat, Blaze a nové i skryté: Daegon a Taven.

Mortal Kombat vs. DC Universe (2008)[editovat | editovat zdroj]

 • Hratelné postavy: Baraka, Jax, Kano, Kitana, Liu Kang, Raiden, Scorpion, Shang Tsung, Sonya Blade, Sub-Zero, DC hrdinové: Batman, Captain Marvel, Catwoman, Deathstroke, The Flash, Green Lantern, The Joker, Lex Luthor, Superman, Wonder Woman a skryté postavy: Shao Khan a Darkseid.

Mortal Kombat (2011)[editovat | editovat zdroj]

 • Hratelné postavy: Baraka, Cyrax, Ermac, Jade, Jax, Johnny Cage, Kabal, Kano, Kitana, Kung Lao, Liu Kang, Mileena, Nightwolf, Noob Saibot, Raiden, Reptile, Scorpion, Sektor, Shang Tsung, Sheeva, Sindel, Smoke, Sub-Zero, Stryker, Sonya Blade, skryté: Cyber Sub-Zero, Quan Chi a stahovatelné: Freddy Krueger, Kenshi, Rain, Skarlet a exkluzivně pro PS3: Kratos.
 • Ostatní postavy: Goro, Kintaro a Shao Kahn (boss postavy).

Mortal Kombat X[editovat | editovat zdroj]

 • Hratelné postavy: Ermac, Jax, Johnny Cage, Kano, Kenshi, Kitana, Kung Lao, Liu Kang, Mileena, Quan Chi, Raiden, Reptile, Scorpion, Shinnok, Sonya Blade, Sub-Zero a Tanya. Nové: Cassie Cage, D'Vorah, Erron Black, Ferra/Torr, Jacqui Briggs, Kotal Kahn, Kung Jin a Takeda.
 • Stáhnutelné postavy: Bo' Rai Cho, Goro, Jason Voorhees, Leatherface, Predator, Tanya, Tremor, Tri-Borg a Xenomorph.

Ostatní média[editovat | editovat zdroj]

Mortal Kombat se objevil ve filmech Mortal Kombat (1995) a Mortal Kombat: Annihilation (1997), animovaném filmu Mortal Kombat: The Journey Begins (1995), animovaném seriálu Mortal Kombat: Defenders of the Realm (MK: Animated Series, 1995), hraném seriálu Mortal Kombat: Konquest (Na život a na smrt, 1998) a webseriálu Mortal Kombat: Legacy (2011).

V roce 1994 vyšlo techno album Mortal Kombat: The Album belgické skupiny The Immortals, některé skladby se objevily ve filmu i hrách. Soundtracky vyšli také pro jednotlivé filmy a pro Mortal Kombat (2011) album Mortal Kombat: Songs Inspired by the Warriors. Pod Malibu Comics vyšly komiksy následované první, druhou, čtvrtou hru, Deception a MK vs DC Universe. Postavy z Mortal Kombat se také objevily v karetních hrách Brady Games a Score Entertainment.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]