Wonder Woman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Wonder Woman (rozcestník).
Představitelka Wonder Woman Lynda Carter v kostýmu

Wonder Woman je fiktivní postava komiksových příběhů vydávaných nakladatelstvím DC Comics. Jejím autorem je psycholog a scenárista William Moulton Marston, prvním kreslířem byl H. G. Peter. Poprvé se objevila v komiksovém sešitu All Star Comics #8 v prosinci 1941. Wonder Woman je polobohyně a válečnice ze země Amazonek (založené na řecké mytologii), kde je proslulá jako princezna Diana z Themysciry. Mimo svou zemi se skrývá pod tajnou identitou pod jménem Diana Prince.

Na obálce se poprvé objevila v sešitu Sensation Comics #1 v lednu 1942. Komiks Wonder Woman je od té doby vydáván téměř nepřetržitě. Jako superhrdinka bojující za spravedlnost, lásku, mír a genderovou rovnoprávnost se stala ikonou feminismu. Také je zakládající členkou týmu Justice League.

Vydání[editovat | editovat zdroj]

Wonder Woman stvořil psycholog William Moulton Marston a poprvé se objevila v komiksu All Star Comics #8 v prosinci 1941. Marston rovněž proslul jako vynálezce předchůdce polygrafu (detektoru lži). Při tvorbě své superhrdinky využil i svou odbornou praxi. Wonder Woman měla představovat silnou a nezávislou ženu. Marston tím chtěl bojovat proti genderovým stereotypům, které neodpovídaly jeho zkušenostem psychologa. Jako hlavní zbraň má laso pravdy. V prvním příběhu je Wonder Woman vybrána, aby dopravila Stevea Trevora, amerického špiona, který ztroskotal na ostrově Amazonek, do „světa mužů“. Poté začne i ona bojovat proti nacistům. V USA se v té době také připojila k týmu Justice Society of America, tehdy ještě jako sekretářka.

Ve stříbrné éře komiksu scenárista Robert Kanigher přepsal původ postavy, kdy ještě více využil prvky řecké mytologie. Wonder Woman zde byla již při narození předurčena být krásná jako Afrodita, moudrá jako Athéna a silná jako Héraklés. V 60. letech se pod scénářem Mikea Sekowskyho vzdala svých schopností, aby mohla zůstat ve světě lidí, tehdy začala užívat alias Diana Prince a otevřela si mod butik. Najala si čínského mistra bojových umění I Chinga, který ji vše naučil. Diana tak začala používat bojové dovednosti, namísto svých nadpřirozených sil. Žánrem se komiks stal spíše špionážní sérií a velmi ho ovlivnil britský seriál Avengers a herečka Diana Rigg. V 70. letech se však vše vrátilo k superhrdinskému základu a mytologii.

Po událostech crossoveru Crisis on Infinite Earths (1985) autoři George Pérez, Len Wein a Greg Potter restartovali celou sérii, kdy se Wonder Woman stala velvyslankyní skrytého ostrova Themyskyra, která měla ve světě lidí přispěk k trvalému míru. Postava pod vedením Péreze prošla výraznou modernizací a do jejích příběhů bylo zapojeno ještě více z řecké mytologie. Restart se setkal s komerčním i kritickým úspěchem.

V roce 2011 došlo k relaunchi DC vesmíru známému jako New 52 a to vedlo k relaunchi i série s Wonder Woman. Zcela nový a ještě více modernizovaný svět Wonder Woman vytvořili autoři Brian Azzarello a Cliff Chiang.

Fiktivní biografie postavy[editovat | editovat zdroj]

Zlatá éra[editovat | editovat zdroj]

V prvním komiksu All Star Comics #8 (1941) byla Diana členkou kmene Amazonek žijících na Rajském ostrově, odtrženém od okolního světa. Na ostrově jednoho dne ztroskotal americký kapitán Steve Trevor, do kterého se Diana zamilovala a po vítězství v soutěži ho doprovodila zpět do světa lidí. Soutěž o to, kdo se vydá do světa lidí byla nutným krokem k výběru vhodné válečnice. Diana, jako princezna, měla svou matkou, královnou Hippolytou, zakázáno se účastnit, přesto ale na soutěž v tajnosti pronikla a zvítězila. Poté získala speciální uniformu a novou identitu jako Wonder Woman.

Ve světě lidí převzala identitu zdravotní sestry během druhé světové války a začala vystupovat pod civilním jménem Diana Prince. Spolu s Trevorem pak bojovali proti nacistům. Jejími hlavními nepřáteli byli v této éře nacistická baronka Paula von Gunther, zlý bůh Ares, Duke of Deception, Angle Man, Doctor Psycho a Cheetah.

Stříbrná a bronzová éra[editovat | editovat zdroj]

Ve stříbrné éře komiksu došla postava značných změn. Historie spojená s druhou světovou válkou byla vypuštěna a původ Wonder Woman byl propojen s požehnáním od bohů. Vedle hlavní hrdinky se objevili i společníci Wonder Girl a Wonder Tot.

V komiksu Wonder Woman (vol. 1) #179 (listopad 1968) se Diana vzdala svých schopností a své uniformy, aby výměnou mohla zůstat ve světě lidí. Ostatní Amazonky odcestovaly do jiné dimenze. Bez svých schopností nadále nebyla Wonder Woman. Přesto se nevzdala a začala se učit od slepého čínského mistra bojových umění I-Chinga. Se zločinem dále bojovala jako Diana Prince a v civilním životě si otevřela mod butik.

V bronzové éře, v komiksu Wonder Woman Vol 1 #204, se Dianě vrátily schopnosti i uniforma a znovu začala bojovat jako Wonder Woman. V této době také potká svou „sestru“ Nubiy. V posledním čísle první série se Wonder Woman vdá za Stevea Trevora.

Moderní éra[editovat | editovat zdroj]

Poté, co události v komiksu Crisis on Infinite Earths (1985) změnily kontinuum v DC vesmíru, byl původ Wonder Woman kompletně změněn. Wonder Woman se stala velvyslankyní ostrova Themyskyra (původní Rajský ostrov) s misí přinést světu lidí mír.

V čísle Wonder Woman Vol 2 #50 se Amazonky a jejich ostrov zjevil světu s tím, že končí jejich izolace.

V relaunchi New 52 (2011) získala nový kostým a zcela nový příběh původu. Dosud byla Diana vytvořena z hlíny svou matkou, která ji s pomocí bohů vdechla život. Zde je ovšem dcerou Hippolyty a boha Dia. Původní příběh zrodu byl vysvětlen jako krycí historka, aby ji uchránili od hněvu Héry, manželky Dia.

Česky vydané komiksy[editovat | editovat zdroj]

V České republice vydalo příběhy Wonder Woman nakladatelství BB/art a CREW.

 • Wonder Woman (Vol. 4) (New 52):
  • 2015 – Wonder Woman 1: Krev, (autoři: Brian Azzarello, Tony Akins a Cliff Chiang: Wonder Woman Vol. 4 (New 52) #1-6, 2011–12)
  • 2017 – Wonder Woman 2: Odvaha, (autoři: Brian Azzarello, Tony Akins a Cliff Chiang: Wonder Woman Vol. 4 (New 52) #7–12, 2012)
  • 2018 – Wonder Woman 3: Vůle, (autoři: Brian Azzarello a Cliff Chiang: Wonder Woman Vol. 4 (New 52) #0, #13–18, 2013)
  • 2020 – Wonder Woman 4: Válka, (autoři: Brian Azzarello, Goran Sudžuka, Tony Akins a Cliff Chiang: Wonder Woman Vol. 4 (New 52) #19–23, 2013)
  • 2020 – Wonder Woman 5: Tělo, (autoři: Brian Azzarello, ACO, Goran Sudžuka, Cliff Chiang: Wonder Woman Vol. 4 (New 52) #23.2, #24–29, 2013–14)
  • 2022 – Wonder Woman 6: Kosti, (autoři: Brian Azzarello, Cliff Chiangm, Goran Sudžuka: Wonder Woman Vol. 4 (New 52) #30–35 a Secret Origins #6, 2014)
  • 2022 – Wonder Woman 7: Válkou rozervaná, (autoři: Meredith Finchová, David Finch a Goran Sudžuka: Wonder Woman Vol. 4 (New 52) #36–40 a Wonder Woman Vol. 4 Annual #1, 2014–15)
  • 2023 – Wonder Woman 8: Křižovatky osudu, (autoři: Meredith Finchová, David Finch, Ian Churchill a Miguel Mendonca: Wonder Woman Vol. 4 (New 52) #41–47, 2015)

Film a televize[editovat | editovat zdroj]

Film[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wonder Woman na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]