Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Batman v Superman:
Úsvit spravedlnosti
Jiný názevBatman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti
Původní názevBatman v Superman: Dawn of Justice
Země původuUSA
Jazykangličtina
Délka151 min
Žánryakční
dobrodružný
fantasy
sci-fi
Předlohapostavy DC Comics
ScénářChris Terrio
David S. Goyer
RežieZack Snyder
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleviz obsazení
ProdukceCharles Roven
Deborah Snyder
HudbaHans Zimmer
Junkie XL
KameraLarry Fong
StřihDavid Brenner
Výroba a distribuce
Premiéra25. března 2016
Produkční společnostiRatPac-Dune Entertainment
DC Entertainment
Atlas Entertainment
Cruel and Unusual Films
DistribuceWarner Bros. Pictures
Rozpočet250 milionů $
Tržby873,6 milionů $
DC Extended Universe
Muž z oceli
(2013)
Sebevražedný oddíl
(2016)
Batman v Superman:
Úsvit spravedlnosti
na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (též vydáno jako Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti, v anglickém originále Batman v Superman: Dawn of Justice) je americký akční film z roku 2016 režiséra Zacka Snydera, natočený na motivy komiksů z vydavatelství DC Comics. Scénář filmu napsali Chris Terrio a David S. Goyer. Snímek sleduje osudy dvou superhrdinů, Batmana a Supermana, kteří se střetnou ve vzájemném souboji. V hlavních rolích se představili Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter a Gal Gadotová. Jedná se o druhý snímek filmové série DC Extended Universe, dějově navazuje na předchozího Muže z oceli. Rozpočet filmu činil 250 milionů dolarů.[1]

Snímek je filmovým rebootem pro postavu Batmana. Jde o první hraný celovečerní film, ve kterém jsou zároveň postavy Batmana i Supermana, a také o první celovečerní snímek, ve kterém se objevily komiksové postavy Wonder Woman, Aquamana, Cyborga a Flashe. Námětem film čerpá z komiksů Návrat Temného rytíře (1986) Franka Millera a příběhové linie The Death of Superman z komiksů o Supermanovi vydávaných v letech 1992 až 1993.

Film měl slavnostní premiéru v Ciudad de México 19. března 2016, do amerických kin byl uveden 25. března toho roku. V České republice byl promítán od 24. března 2016.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Rok a půl po ničivém souboji Supermana a generála Zoda v Metropolis (události filmu Muž z oceli) se Superman (v civilním životě Clark Kent) stal kontroverzní postavou. Má své obdivovatele, kteří ho považují za hrdinu, i své odpůrce, kteří ho chápou jako nekontrolovatelnou hrozbu. Jedním z druhé skupiny je i miliardář Bruce Wayne, který v Gothamu již po téměř 20 let bojuje se zločinem jako samozvaný ochránce Batman.

Wayne se dozví, že pašerák zbraní Anatolij Kňazev navázal kontakt s byznysmanem Lexem Luthorem, šéfem korporace LexCorp. Luthor, který se tím dostane ke kryptonitu, se snaží přesvědčit americkou senátorku June Finchovou, aby mu zajistila vládní kontrakt na výrobu zbraně proti Supermanovi a současně mu dala přístup k vesmírné lodi generála Zoda s jeho tělem. Finchová ho však odmítne.

Bruce Wayne i Clark Kent se poprvé setkají na večírku Luthora. Wayne se tam snaží dostat k tajným datům Luthora a během své snahy zde naráží na záhadnou obchodnici Dianu Princeovou (Wonder Woman). I přesto, že se k tajným datům dostane, nakonec je ukradne Diana, avšak brzy je Wayneovi vrátí. Během dešifrování dat má Wayne vizi postapokalyptického světa ovládaného Supermanem. Ve ní se objevil i tajemný cestovatel v čase, který Waynea varuje před zásadní rolí Lois Laneové. Wayne z dat poté odhalí, že Luthor experimentoval s kryptonitem a také vyhledával různé případy výskytu metalidí. Wayne se jako Batman snaží dostat ke kryptonitu a vysleduje zásilku na loď White Portuguese, odkud ji chce ukrást, ale Superman mu v tom zabrání.

Senátorka Finchová je odhodlaná vyřešit kontroverzi kolem Supermana demokraticky, a proto ho vyzve k účasti na senátním slyšení. Superman se dostaví, ale spolu s ostatními se v Kongresu stane obětí bombového útoku, který naplánoval Luthor. Superman jako jediný přežije. Frustrovaný ze své neschopnosti odhalit útok se Superman odebere do exilu. V návaznosti na útok se Batman odhodlá k vloupání do LexCorpu a ke krádeži kryptonitu. Pro svůj plánovaný souboj se Supermanem si rovněž vyrobí robotický exoskelet a plynovou pušku na kryptonit. Mezitím se Luthor dostane do lodi generála Zoda a spustí program na výrobu mutanta ze Zodova těla a své krve.

Luthor pro svůj finální plán unese Marthu Kentovou, Clarkovu matku, a Lois Laneovou, jeho přítelkyni. Lois shodí ze střechy mrakodrapu, aby přilákal Supermana, kterého poté vydírá, aby zabil Batmana a odhalil tak svou zkorumpovatelnou povahu, jinak zabije Marthu Kentovou. Superman odletí k souboji s Batmanem, během něhož Batman několikrát použije kryptonit a díky němu získá výhodu. Těsně před tím, než zasadí Supermanovi smrtelnou ránu, však Superman několikrát řekne „zachraň Marthu“. Wayne zmaten těmito slovy (Martha se jmenovala i jeho matka, jejíž smrt ho v dětství traumatizovala) poslední ránu nezasadí. Na místo souboje mezitím doběhne Lois Laneová a Batmanovi vysvětlí, že Martha je Supermanova „matka“. Poté Batman s útokem zcela přestane.

Batman poté zachrání Marthu Kentovou a zotavený Superman letí konfrontovat Luthora, který však dokončil výrobu mutanta, kterého pojmenoval Doomsday. Ten nejde zabít pozemskými zbraněmi, ale pouze kryptonitem. Superman, Batman a nově i Wonder Woman se proto setkávají ve společném boji. V závěru Superman probodne Doomsdaye oštěpem s kryptonitovým hrotem, ale sám oslaben je probodnut ostřím Doomsdaye a vypadá to, že umírá.

Po bitvě se koná vojenský pohřeb Supermana a civilní pohřeb Clarka Kenta. Wayne na pohřbu vyzve Dianu, aby mu pomohla najít další metalidi a vytvořit tým bojovníků proti hrozbám. Luthor je zatčen a uvězněn. V poslední scéně se v ještě otevřeném hrobě Supermana zachvěje víko rakve.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Herci na Comic-Conu v San Diegu v roce 2015: Zleva: Zack Snyder (režisér), Holly Hunter, Jeremy Irons, Gal Gadotová, Jesse Eisenberg, Amy Adams, Henry Cavill a Ben Affleck

V cameo rolích se ve filmu objevili i Ezra Miller, Jason Momoa a Ray Fisher, kteří ztvárnili další superhrdiny – Barryho Allena / Flashe, Arthura Curryho / Aquamana a Victora Stonea / Cyborga.

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Tržby[editovat | editovat zdroj]

Za úvodní víkend utržil film v severoamerických kinech 166 milionů dolarů. Touto částkou překonal několik rekordů, stal se tak nejvýdělečnějším filmem, který byl uveden v březnu, o Velikonocích a v jarní sezóně.[1] O druhém víkendu zaznamenal jeden z největších mezivíkendových propadů historii, tržby v Severní Americe klesly o 69 %.[2] V USA a Kanadě byl uveden ve 4242 kinech a utržil celkem 330 360 194 dolarů. V ostatních zemích dosáhly tržby filmu 542 900 000 dolarů, celosvětově tedy utržil 873 260 194 dolarů.[1]

V České republice byl film uveden ve 136 kinech distribuční společností Freeman Entertainment. Za první promítací víkend zhlédlo film 81 880 diváků, kteří v pokladnách kin nechali kolem 12,3 milionů korun.[3] Celkem film v ČR utržil 26,3 milionů korun při celkovém počtu 176 963 diváků.[4]

Filmová kritika[editovat | editovat zdroj]

Snímek u kritiků vzbudil spíše smíšené pocity a obdržel od nich průměrná hodnocení. Český agregátor recenzí Kinobox.cz dal snímku hodnocení 60 %, založené na 29 recenzích.[5] Americký agregátor Rotten Tomatoes filmu udělil hodnocení 27 %, založené na 353 recenzích, z nichž bylo jen 97 kladných.[6] Americký server Metacritic udělil snímku 44 bodů ze 100, počet bodů vycházel z 51 odborných recenzí.[7]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Rok Ocenění Kategorie Nominovaný Výsledek Zdroje
2016 Teen Choice Awards Nejlepší film sci-fi/fantasy Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti nominace [8][9]
Nejlepší filmový herec: sci-fi/fantasy Henry Cavill nominace
Ben Affleck nominace
Nejlepší filmová herečka: sci-fi/fantasy Amy Adams nominace
Nejlepší filmový zloděj scén Gal Gadotová nominace
Nejlepší průlomová hvězda Gal Gadotová nominace
Nejlepší filmový zloduch Jesse Eisenberg nominace
Nejlepší filmový polibek Henry Cavill a Amy Adams nominace
Critics' Choice Awards Nejlepší herečka v akčním filmu Gal Gadotová nominace [10]
2017 People's Choice Awards Nejlepší akční film Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti nominace [11]
Zlatá malina Nejhorší film Charles Roven a Deborah Snyder nominace [12][13]
Nejhorší režisér Zack Snyder nominace
Nejhorší scénář Chris Terrio a David S. Goyer vítězství
Nejhorší herec Ben Affleck nominace
Henry Cavill nominace
Nejhorší herec ve vedlejší roli Jesse Eisenberg vítězství
Nejhorší duo na filmovém plátně Ben Affleck a Henry Cavill vítězství
Nejhorší prequel, remake, rip-off nebo sequel Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti vítězství
Nickelodeon Kids' Choice Awards Nejoblíbenější film Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti nominace [14][15]
Nejoblíbenější filmový herec Ben Affleck nominace
Henry Cavill nominace
Nejoblíbenější filmová herečka Amy Adams nominace
Nejlepší nakopávač zadků Ben Affleck nominace
Henry Cavill nominace
Nejoblíbenější nekamarádi Ben Affleck a Henry Cavill nominace
Saturn Awards Nejlepší film inspirovaný komiksem Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti nominace [16]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c Batman v Superman: Dawn of Justice [online]. Boxofficemojo.com [cit. 2017-03-05]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. Batman v Superman: Dawn of Justice: Weekend [online]. Boxofficemojo.com [cit. 2017-02-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. Top 20 v kinech ČR - 12. týden (od 21.03. do 27.03. 2016) [online]. Kinobox.cz [cit. 2017-02-26]. Dostupné online. 
 4. Top 20 v kinech ČR - 17. týden (od 25.04. do 01.05. 2016) [online]. Kinobox.cz [cit. 2017-02-26]. Dostupné online. 
 5. Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti: Recenze [online]. Kinobox.cz [cit. 2017-02-26]. Dostupné online. 
 6. Batman v Superman: Dawn of Justice (2016) [online]. Rottentomatoes.com [cit. 2017-02-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. Batman v Superman: Dawn of Justice [online]. Metacritic.com [cit. 2017-02-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. VULPO, Mike. Teen Choice Awards 2016 Nominations Announced: See the "First Wave" of Potential Winners [online]. Eonline.com, 2016-05-24 [cit. 2017-02-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. ELIAHOU, Maya. Teen Choice Awards 2016--Captain America: Civil War Leads Second Wave of Nominations [online]. Eonline.com, 2016-06-09 [cit. 2017-02-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. KILDAY, Gregg. 'La La Land,' 'Arrival,' 'Moonlight' Top Critics' Choice Nominations [online]. Hollywoodreporter.com, 2016-12-01 [cit. 2017-02-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. HIPES, Patrick. People’s Choice Awards Nominees Set [online]. Deadline.com, 2016-11-15 [cit. 2017-02-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 12. DERSCHOWITZ, Jessica. Zoolander No. 2, Batman v Superman lead 2017 Razzies nominations [online]. Ew.com, 2017-01-23 [cit. 2017-02-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 13. ROMANO, Nick. Batman v Superman, Hillary's America top 2017 Razzies [online]. Ew.com, 2017-02-26 [cit. 2017-02-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 14. LEVY, Dani. Justin Timberlake and Kevin Hart Lead Nickelodeon’s Kids’ Choice Awards Nominations [online]. Variety.com, 2017-02-02 [cit. 2017-02-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 15. Kids' Choice Awards: The Winners List [online]. Hollywoodreporter.com, 2017-03-11 [cit. 2017-03-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 16. MCNARY, Dave. ‘Rogue One,’ ‘Walking Dead’ Lead Saturn Awards Nominations [online]. Variety.com, 2017-03-02 [cit. 2017-03-18]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]