Morelia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Morelia
Valladolid
Morelia – znak
znak
Morelia – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška1 920 m n. m.
StátMexikoMexiko Mexiko
mexický státMichoacán
Morelia
Morelia
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel597 511
Světové dědictví UNESCO
Název lokalityhistorické centrum Morelie
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iv, vi
Odkaz585 (anglicky)
Zařazení1991 (15. zasedání)
Správa
Vznik1541
Telefonní předvolba443
PSČ58000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Morelia je hlavní město státu Michoacán. Město se nachází v údolí Guayangareo v centrální části Mexika. Morelia je největším a nejlidnatějším městem Michoacánu, patří mezi 20 největších mexických měst. Podle údajů ze sčítání obyvatelstva zde v roce 2010 žilo 597 511 osob, v celé metropolitní oblasti okolo Morelie pak 806 822 obyvatel.[1] Jako hlavní město Michoacánu představuje Morelia i jeho kulturní, politické, ekonomické a společenské centrum. Je také sídlem jedné z 18 mexických arcidiecézí římskokatolické církve.

Historie

Město bylo založeno v roce 1541 na pokyn prvního místokrále v Novém Španělsku Antoniem de Mendoza. V předkolumbovském období se místo budoucí Morelie nazývalo Guayangareo, v prvních rocích evropské kolonizace dostalo název Ciudad de Mechuacán, ale již v roce 1545 bylo přejmenováno na Valladolid podle stejnojmenného španělského města. Název Morelia dostalo město až v roce 1828 po jednom z vůdců mexické války za nezávislost a zdejším rodákovi - Josém María Morelosovi.[2]

Od roku 1991 figuruje historické centrum Morelie na seznamu kulturního světového dědictví UNESCO. Vystavěné v 16. století je ukázkovým příkladem španělské renesanční architektury obohacené o prvky původního mezoamerického umění. Tato zástavba byla následně doplněna o stavby v barokním či neoklasicistním stylu.

Významní rodáci

V Morelii se narodila řada osobností mexického společenského života.

Fotogalerie

Reference

  1. Michoacán - Morelia [online]. Enciclopedia de los municipios y delegaciones de Mexico [cit. 2012-01-20]. Dostupné online. (španělsky) 
  2. Censo de población y vivienda 2010 - resultados preliminares [online]. Instituto nacional de estadística y geografía [cit. 2012-01-20]. Dostupné online. (španělsky)