Přeskočit na obsah

Monty Python: Život Briana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Monty Python: Život Briana
Původní názevMonty Python’s Life of Brian
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykangličtina
Délka94 min a 93 min
Žánryfilmová komedie
religious satire
filmová parodie
ScénářGraham Chapman
Terry Gilliam
Michael Palin
John Cleese
Eric Idle
Terry Jones
RežieTerry Jones
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleGraham Chapman
John Cleese
Terry Gilliam
Terry Jones
Eric Idle
… více na Wikidatech
ProdukceGraham Chapman
John Cleese
Terry Gilliam
Eric Idle
Terry Jones
Michael Palin
HudbaGeoffrey Burgon
KameraPeter Biziou
StřihJulian Doyle
Výroba a distribuce
Premiéra1979
17. srpna 1979 (USA)
8. listopadu 1979 (Spojené království)
… více na Wikidatech
Produkční společnostHandMade Films
DistribuceCinema International Corporation
Netflix
Rozpočet4 mil. $
Tržby20,7 mil. $ (celosvětově)[1]
20,2 mil. $ (USA)[1]
Předchozí a následující díl
Monty Python a Svatý Grál Monty Python Live at the Hollywood Bowl
Monty Python: Život Briana na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Monty Python: Život Briana je britská filmová komedie, natočená v roce 1979 skupinou Monty Python. Vypráví o muži, který se narodil ve stejný den jako Ježíš, jen trochu dále v téže ulici. Celý život má pak ztrpčený tím, že je zaměňován s mesiášem.

Film je často vnímán jako parodie organizovaných náboženství a politických projevů.[zdroj?] Díky svému kontroverznímu přístupu k tématu náboženství se stal terčem kritiky mnoha náboženských hnutí.[kdo?] I přesto film dodnes sbírá ocenění všeho druhu – již několikrát byl vyhlášen nejlepší komedií všech dob, například britským deníkem The Guardian.[2][3][4]

První film z produkce Monty Pythonů – Monty Python a Svatý Grál – měl obrovský úspěch jak u kritiků, tak u diváků, a členové proto začali vážně uvažovat o natočení dalšího celovečerního filmu. Protože všichni sdíleli nedůvěru k organizovanému náboženství, rozhodli se pro příběh, který by parodoval počátky křesťanství stejně, jako Svatý Grál parodoval Artušovské legendy.

Práce na scénáři začaly v prosinci 1976, v lednu 1978 byla hotová finální verze (po „dvou týdnech intenzivního psaní a vodního lyžování na Barbadosu“[6]). Film by nevznikl bez pomoci bývalého člena Beatles a shodou okolností také velkého fanouška Monty Pythonů George Harrisona. Aby mohl zafinancovat třímilionový rozpočet, založil vlastní produkční společnost Handmade Films (Eric Idle tento krok později glosoval jako „nejdražší lístek do kina v historii“). Původně měla film produkovat společnost EMI Films, ta ale nakonec v poslední minutě z projektu odstoupila kvůli kontroverznímu tématu.[7] Terry Gilliam o tom později řekl: „Vycouvali z toho ve čtvrtek. Štáb měl odjet natáčet v sobotu. Katastrofa. Nejspíš si přečetli ten scénář... konečně.“[8] Harrison si za svou pomoc vysloužil miniroličku pana Papadopulose, který se krátce pozdraví a potřese si rukou s hlavním hrdinou v jedné z davových scén.

Film se natáčel v tuniském městě Monastir, kde mohli tvůrci použít kulisy z minisérie Ježíš Nazaretský od Franca Zeffirelliho.[9] Mnoho místních obyvatel bylo najato jako kompars. Režisér filmu Terry Jones o nich řekl: „Všichni byli najednou strašně chytrý, protože předtím pracovali pro Zeffirelliho. A tak jsem pořád musel poslouchat ty postarší Tunisany, jak mi říkají: ‚No jo, ale pan Zeffirelli by to takhle určitě neudělal.'"[8] Graham Chapman, který v té době stále trpěl alkoholismem, byl tak rozhodnut hrát hlavní roli (na kterou si brousil zuby i John Cleese), že do natáčení úplně vystřízlivěl – byl v takové formě, že stíhal kromě hraní i funkci doktora na place.[10] V listopadu 1978 bylo natáčení dokončeno a v lednu příštího roku byla na světě první verze filmu.

Náboženské kontroverze

[editovat | editovat zdroj]

Po svém uvedení byl film terčem ostré kritiky z náboženských kruhů.[zdroj?] Protože proti filmu protestovali křesťané téměř všech denominací,[zdroj?] členové Monty Python žertovali o tom, že se jim je po 2000 letech podařilo sjednotit.[11] Některé městské rady ve Spojeném království jej zakázaly promítat, na 8 let byl zakázán v Irsku a na rok v Norsku (v sousedním Švédsku byl pak inzerován sloganem Je tak směšný, že jej v Norsku zakázali [12]).

Všichni členové Monty Pythonů jednotně protestují proti obviněním, že jejich cílem bylo zničit něčí víru. V komentáři k filmu na DVD přiznávají, že film je rouhačský jen potud, že paroduje praktiky současných organizovaných náboženství – rozhodně ale neparoduje boha jako takového. Když se ve filmu objeví Ježíš, je role brána vážně a s respektem. Humor začne teprve, když jeho posluchači špatně porozumí jeho poselství o míru, lásce a toleranci („Myslím, že říkal ‚blahoslavení sýraři'“). Důležité je, že Ježíš a Brian jsou dvě různé postavy, tak jak to ukazuje například scéna s vyléčeným malomocným, který si Brianovi stěžuje, že po tom, co ho Ježíš uzdravil, ztratil pravidelný příjem z žebrání.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Monty Python's Life of Brian na anglické Wikipedii.

 1. a b Box Office Mojo. Dostupné online. [cit. 2022-09-06].
 2. FRENCH, Philip. The last laugh: your favourite 50. film.guardian.co.uk. Londýn: The Guardian, 23. července 2007. Dostupné online [cit. 5. dubnu 2010]. 
 3. Life of Brian tops comedy poll. news.bbc.co.uk. BBC News, 29. září 2000. Dostupné online [cit. 2007-04-03]. 
 4. Life of Brian named best comedy. news.bbc.co.uk. BBC, 1. ledna 2006. Dostupné online [cit. 5. dubnu 2010]. 
 5. http://www.imdb.com/title/tt0079470/trivia?tr0786434
 6. Chapman, Graham; et al. Monty Python's The Life of Brian/MONTYPYTHONSCRAPBOOKOFBRIANOFNAZARETH. [s.l.]: [s.n.], 1979. S. scrapbook p.4. 
 7. Wilmut, Roger. From Fringe to Flying Circus. London: Eyre Methuen Ltd, 1980. ISBN 0-413-46950-6. S. 247–250. 
 8. a b SELLERS, Robert. Welease Bwian. The Guardian. London: 28. března 2003. Dostupné online [cit. 2006-11-06]. 
 9. Ebert, Roger. Monty Python's Life of Brian [online]. Digital Chicago, 18. června 2004 [cit. 2006-11-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-07. 
 10. Channel 4 (1. ledna 2007). The Secret Life of Brian.
 11. http://www.imdb.com/title/tt0079470/trivia?tr0785736
 12. Lammers, Tim. Python's Jones Passionate About 'Life Of Brian's' Return [online]. WNBC, 17. května 2004 [cit. 2006-11-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-03-27. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]