Mléč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: javor mléč.
Jak číst taxoboxMléč
alternativní popis obrázku chybí
Mléč z Kanárských ostrovů (Sonchus palmensis)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleďhvězdnicovité (Asteraceae)
Rodmléč (Sonchus)
L., 1753
Druhy rostoucí v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mléč (Sonchus) je rod s 50 až 100 druhy jednoletých nebo vytrvalých rostlin z čeledě hvězdnicovitých kde je řazen do podčeledě čekankové (Cichorioideae). Rostliny tohoto rodu mají speciální pletivo které obsahuje bílou lepkavou šťávu latex jež po zevním poranění z rostliny vytéká, tuhne a uzavírá poškozené cévy rostliny.[1][2]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Tento rod je prakticky rozšířen, vyjma oblastí přilehlých k pólům, po celé zeměkouli. Jeho druhy jsou dobře uzpůsobené prostředí ve kterém vyrůstají a dokáži se v konkurenci jiných rostlin dobře prosadit. V České republice vyrůstají čtyři druhy z nichž dva jsou vytrvalé mléč rolní a mléč bahenní a dva jednoleté, resp. ozimé mléč zelinný a mléč drsný. Z nich mléč bahenní je řazen k ohroženým druhům (C 2b).[3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Mléče jsou rostliny s přímými jednoduchými či větvenými lodyhami nebo polokeře, lodyhy jsou většinou různě chlupaté. Mají kořeny kůlovité, výběžkaté nebo oddenky a v závislosti na druhu a úrodnosti stanoviště dorůstají do výše od 20 do 300 cm. Mívají listy bazální a lodyžní nebo jen lodyžní. Bazální jsou obvykle řapíkaté, lodyžní přisedlé. Čepele jsou tvaru podlouhlého, kopinatého nebo obkopinatého, bývají laločnatě zpeřené či zubaté a ostnité, někdy i celistvé. U některých druhů mohou být lodyhy i listy načervenalé.

Květní úbory rostoucí na stopkách vytvářejí vrcholičnatá nebo hroznovitá květenství. Úbory jsou veliké až 5 cm a obsahují 80 až 300 oboupohlavných jazykovitých kvítků, jejich koruny jsou žluté až oranžové, prašníky žluté až nahnědlé. Zákrovy jsou zvonkovitého nebo pohárovitého tvaru s 25 až 50 zelenými listeny uspořádanými ve 3 až 5 řadách. Listeny bývají obvykle čárkovité, kopinaté nebo trojúhelníkovité s ostrými vrcholy, okraje mají někdy blanité, často jsou chlupaté. Jednoleté druhy se rozmnožují pouze semeny která se snadno šíří anemochorně, některé víceleté i kořenovými oddělky.

Plody jsou jednosemenné, oválné až elipsoidní nažky bez zobáčku, na každé straně se 2 až 5 žebry a na vrcholku s bílým chmýřím.[1][4][5]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Rostliny rodu mléč byly globálně rozšířeny až v novodobé historii . Ve volné přírodě se šíří samovolně a mnohé s velkou konkurenceschopností jsou považovány za úporný plevel který ubírá užitkovým rostlinám vláhu a živiny, z pohledu ČR je za nejnepříjemnější považován vytrvalý druh mléč rolní.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HYATT, Philip E. Flora of North America: Sonchus [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2013-04-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. HAND, R.; KILIAN, N.; RAAB-STRAUBE, E. Cichorieae Portal: Sonchus [online]. European Distributed Institute of Taxonomy, International Cichorieae Network, [cit. 2013-04-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. DANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Zdeněk. Checklist of vascular plants of the Czech Republic. S. 647–811. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 30.04.2013]. Čís. 84, s. 647–811. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 
  4. Pacific Island Ecosystems at Risk (PIER): Sonchus [online]. Hawaiian Ecosystems at Risk project (HEAR), Puunene, HI, USA, rev. 06.04.2011 [cit. 2013-04-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. ZHU, Shi; KILIAN, Norbert. Flora of China: Sonchus [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2013-04-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. DEYL, Miloš. Plevele polí a zahrad. Ilustrace Otto Ušák. Praha: Československá akademie věd, 1956. 374 s. HSV 38873/55/SV3/6423. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]