Mléč bahenní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxMléč bahenní
alternativní popis obrázku chybí
Mléč bahenní (Sonchus palustris)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleď hvězdnicovité (Asteraceae)
Rod mléč (Sonchus)
Binomické jméno
Sonchus palustris
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mléč bahenní (Sonchus palustris) je jednou z nejvyšších bylin České republiky ojediněle vyrůstající na vlhkých místech. Jeho lodyha za příhodných podmínek dosahuje do výše 2,5 m a v průběhu léta nese žluté květy.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Místa výskytu se rozkládají od Anglie a Španělska přes jih Skandinávie, střední a jižní Evropu, Balkán, Anatólii po centrální Rusko, Zakavkazsko, Altaj a severozápadní Čínu. Byl zavlečen i do Severní Ameriky. Je rostlinou kontinentálního charakteru, nenachází se v přímořských oblastech. Roste ve vlhkých rašelinných nebo naplavených půdách které jsou neutrální až zásadité a dostatečně zásobené dusíkem, toleruje i mírné zasolení. Nejčastěji je ke spatření v údolních nivách okolo vodních toků kde obsazuje jejich břehy (hlavně slepých ramen) a často zaplavované louky. Na území ČR roste jen vzácně a to nejčastěji v teplejších oblastech na jihu a jihovýchodě Moravy kde bývá součásti společenstev řadů Molinietalia a Convolvuletalia sepium.[2][3][4]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Mléč bahenní je mohutná, vytrvalá rostlina s lodyhou vysokou až 2,5 m která roste z tlustého, válcovitého větvícího se oddenku. Lodyha mívající 3 cm v průměru je přímá, dutá a v horní žláznatě štětinaté části se větví. Přízemní listy jsou podlouhle kopinaté a jejich u báze objímavé čepele jsou oddáleně peřenodílné a po obvodě jemně osténkaté. Listy vyrůstající v dolní části lodyhy bývají velké 15 až 30 × 5 až 20 cm, na bázi jsou střelovitě objímavé a mají kopinatá ouška. Jejich eliptické až kopinaté peřenodílné čepele mívají nejvýše 3 páry úkrojků z nichž terminální deltovitý se špičkou je největší. Menší listy ve svrchní části lodyhy jsou celistvé. Všechny listy jsou tuhé, na líci lesklé a na rubu nasivělé.

Květní úbory žluté barvy vyrůstající na chlupatých stopkách jsou velké 2 až 3 cm a obsahují 70 až 90 žlutých jazykovitých kvítků o málo delších než zákrov. Vytvářejí vrcholičnatá květenství. Víceřadý zvonkovitý zákrov, ne větší než 1,5 cm, má čárkovitě kopinaté listeny hustě porostlé žláznatými chlupy. Kvete od června do září. Plodem jsou smáčknuté, žlutě zbarvené, 4hranné, úzce eliptické nažky dlouhé 4 mm. Mléč bahenní se rozmnožuje výhradně semeny s nápadným bílým chmýrem 7 až 9 mm dlouhým roznášenými větrem. Ploidie je 2n = 18.[2][3][4][5]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

V České republice je mléč bahenní považován za vzácný a ustupující ohrožený druh (C 2b) jemuž nejvíce škodí prováděné změny vodního režimu na jeho lokalitách ke kterému dochází odvodňováním zamokřených zemědělských pozemků.[3][6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN. 5. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2017-12-21]
  2. a b HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Mléč bahenní [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 06.01.2008 [cit. 2013-04-30]. Dostupné online. (česky) 
  3. a b c DVOŘÁK, Václav. Natura Bohemica: Mléč bahenní [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 04.12.2009 [cit. 2013-04-30]. Dostupné online. (česky) 
  4. a b Online Atlas of the British & Irish Flora: Sonchus palustris [online]. Botanical Society of the British Isles, UK [cit. 2013-04-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Flora of North America: Sonchus palustris [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2013-04-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. DANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Zdeněk. Checklist of vascular plants of the Czech Republic. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 30.04.2013]. Čís. 84, s. 647-811. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]