Milan Stojadinović

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Milan Stojadinović
Milan Stojadinović.jpg

předseda vlády
Království Jugoslávie
Ve funkci:
24. červen 1935 – 5. únor 1939
Předchůdce Bogoljub Jevtić
Nástupce Dragiša Cvetković
Stranická příslušnost
Členství Jugoslávské radikální společenství

Narození 4. srpna 1888
Serbia (1882-1918) Čačak, Srbsko
Úmrtí 24. října 1961(ve věku 73 let)
Argentina Buenos Aires, Argentina
Národnost Srbové
Alma mater Právnická fakulta univerzity Bělehrad
Profese politik, právník, ekonom a vysokoškolský učitel
Commons Kategorie Milan Stojadinović
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Milan Stojadinović (4. srpna 1888, Čačak - 24. října 1961, Buenos Aires) byl jugoslávský politik, právník, národohospodář, ekonom. V meziválečné Jugoslávii zastával pozici předsedy vlády.

Již v období první světové války působil na ministerstvu financí, následně - v Pašićově vládě - byl s krátkou přestávkou ministrem financí[1]. Od června 1935 byl předsedou jugoslávské vlády, do níž zapojil i reprezentanty Slovinců a Muslimů. Upustil od násilného prosazování ideje jugoslávství (znovu bylo povoleno užívání národních symbolů) a represí vůči umírněné opozici.[2] Pokoušel se o dohodu s Chorvaty, se kterými se vztahy ke konci 30. let ze strany Bělehradu horšily.

Při prosazování konkordátu s Římem hrozila jemu i členům jeho vlády exkomunikace ze srbské pravoslavné církve.[1] Stojadinović nakonec návrh z jednání stáhl. Kromě funkce předsedy vlády vykonával také funkci ministra zahraničí, přičemž v zahraniční politice se zaměřoval na vytváření nových přátelských vztahů (s Německem, Itálií a Bulharskem), což bylo ze strany jugoslávských spojenců sledováno s občasnou nedůvěrou. Jeho vládě se podařilo ovšem podepsat s Francií a zároveň i s Itálií, které měla pro bělehradskou vládu nepříliš uspokojivé zájmy v Jugoslávii, důležité smlouvy.

Podobně jako v mnohých jiných státech i v Jugoslávii vznikly oddíly věrné Stojadinovićovi, jejichž příslušníci se vyznačovali nošením zelených košil a pozdravem Vodja (Vůdce). Z funkce Stojadinović odstoupil v únoru 1939 pro neshody v chorvatské otázce.

Po druhé světové válce dožil v Argentině, kde mimo jiné působil také jako poradce prezidenta v ekonomických otázkách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Článek na stránkách srbského deníku Glas Javnosti (srbsky)
  2. PELIKÁN, Jan, a kol. Dějiny Srbska. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2005. ISBN 80-7106-671-0. S. 354. Dále jen Dějiny Srbska. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]