Ivan Šubašić

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ivan Šubašić
Ivan Subasic.jpg
Narození 7. května 1892
Vukova Gorica
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 22. března 1955 (ve věku 62 let)
Záhřeb
JugoslávieJugoslávie Jugoslávie
Místo pohřbení Mirogoj
Alma mater Záhřebská univerzita
Politická strana Chorvatská selská strana
Funkce Seznam premiérů Jugoslávie
Seznam chorvatských bánů
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ivan Šubašić (7. května 1892, Vukova Gorica22. března 1955, Záhřeb) byl jugoslávský meziválečný politik chorvatské národnosti, poslední bán Chorvatska[1] a předseda exilové jugoslávské vlády, která sídlila během druhé světové války v Londýně.

Po skončení konfliktu vyjednával na popud Velké Británie[2] s Josipem Brozem Titem o společné vládě komunistů a exilových politiků. Uzavřel na ostrově Vis smlouvu, která měla obě paralelní vlády přiblížit. V první poválečné jugoslávské vládě zastával pozici ministra zahraničí,[3] avšak pro nesouhlas s nastoleným (komunistickým) kurzem směřování země se rozhodl nakonec rezignovat. Poté se již politického života až do své smrti neúčastnil. Vzděláním byl právník.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BILANDŽIĆ, Dušan. Historija Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Záhřeb: Školska knjiga 589 s. S. 74. (chorvatština) 
  2. BILANDŽIĆ, Dušan. Historija Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Záhřeb: Školska knjiga 589 s. S. 76. (chorvatština) 
  3. BILANDŽIĆ, Dušan. Historija Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Záhřeb: Školska knjiga 589 s. S. 102. (chorvatština)