Mauricie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxMauricie
alternativní popis obrázku chybí
Mauricie převislá (Mauritia flexuosa)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádarekotvaré (Arecales)
Čeleďarekovité (Arecaceae)
Rodmauricie (Mauritia)
L.f., 1782
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mauricie (Mauritia) je malý rod palem, zahrnující pouze 2 druhy. Vyskytují se v Amazonii na vlhkých, bahnitých půdách a nezřídka vytvářejí rozlehlé porosty. Jsou to robustní solitérní palmy s dlanitozpeřenými listy a jednopohlavnými květenstvími. Plody jsou velké, pokryté střechovitými šupinami. Plody mauricií jsou významnou složkou potravy amazonských indiánů. Palmy poskytují také materiál na krytí střech, k pletení košů a podobně.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Mauricie jsou robustní, solitérní, neostnité, dvoudomé palmy dorůstající výšky až 35 metrů. Kmeny jsou přímé, v horní části pokryté vytrvalými listovými pochvami, ve spodní části holé, uvnitř s měkkou dření. Listy jsou rozměrné, krátce dlanitozpeřené, reduplikátní, řapíkaté. Řapík je hladký, bez ostnů. Květenství jsou jednotlivá, jednopohlavná, vyrůstající mezi bázemi listů, u obou pohlaví podobné skladby a velikosti. Kalich je trubkovitý, zakončený 3 krátkými laloky, koruna je ve spodní části trubkovitá, trojlaločná. Samčí květy obsahují 6 tyčinek s volnými, tlustými nitkami a jsou v rámci květenství uspořádány do jehnědovitých skupin. Samičí květy jsou větší než samčí. Gyneceum je srostlé ze 3 plodolistů a obsahuje 3 komůrky v nichž je po 1 vajíčku. Čnělka je krátká, kuželovitá, zakončená 3 bliznami. Plody jsou velké, v obrysu okrouhlé, obvykle jednosemenné, na vrcholu se zbytky vytrvalé čnělky, na povrchu pokryté rezavě hnědými, střechovitě se překrývajícími šupinami. Mezokarp je dužnatý a poměrně tlustý, endokarp není diferencovaný.[1]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod mauricie zahrnuje 2 druhy a vyskytuje se v Jižní Americe v oblasti Amazonie. Mauricie převislá (Mauritia flexuosa) je rozšířena v celé Amazonii v povodí Amazonky a Orinoka, na jih proniká v galeriových lesích podél řek i do brazilského cerrada. Většinou se vyskytuje v nížinách v nadmořských výškách do 300 metrů, na úpatí And však proniká až do výšky okolo 1000 metrů. Druh M. carana je svým výskytem víceméně omezen na povodí Río Negro v severní Brazílii, Kolumbii, Venezuele a Peru.[1][2] Mauricie převislá roste na bahnitých půdách. Zvlášť velké porosty tvoří na hlubokých rašelinných půdách na starých záplavových územích meandrujících vodních toků. Je schopna snášet i brakickou vodu.[2]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod Mauritiella je v současné taxonomii palem řazen do podčeledi Calamoideae, tribu Lepidocaryeae a subtribu Mauritiinae. Součástí tohoto subtribu jsou dále rody Mauritiella a Lepidocaryum. V minulosti byly tyto 2 rody někdy slučovány s rodem Mauritia.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Pečené larvy nosatce z kmenové dřeně mauricie

Význam[editovat | editovat zdroj]

Plody mauricie jsou významnou složkou potravy amazonských indiánů. Dozrávají zpravidla v období dešťů. Dužnina je bohatá zejména na vitamíny C a A. Vitamínu A obsahuje asi trojnásobné množství oproti mrkvi. Připravují se z ní populární nápoje a je též zkvašována na palmové víno. Také sladká šťáva získávaná z nařízlého květenství slouží k výrobě nápojů a vína. Získává se z ní také olej. Jedlý je i endosperm semen. Z dřeně kmene se získává škrob. V padlých kmenech této palmy se nacházejí tučné larvy nosatcovitého brouka Rhynchophorus palmarum, které jsou v Amazonii zpestřením jídelníčku. Kaše z dužniny plodů je v Guyaně používána při léčení průjmů a úplavice. Listy Mauritia carana jsou v Amazonii využívány jako krytina na střechy. V některých oblastech jsou referovanou střešní krytinou domorodých stavení, která vydrží nejméně 7 let. Řapíky se podélně rozřezávají na tenké pásky, používané k pletení košů, výrobě sítí a podobně.[2][3][4][5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Palmweb: Palms of the World Online. Mauritia [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c SMITH, Nigel. Palms and people in the Amazon. Switzerland: Springer, 2015. ISBN 978-3-319-05508-4. (anglicky) 
  3. DE FILIPPS, Robert A.; MAINA, Shirley L.; CREPIN, Juliette. Medicinal plants of the Guianas (Guyana, Surinam, French Guiana). [s.l.]: Smithsonian National Museum of Natural History, 2004. Dostupné online. (anglicky) 
  4. MARTIN, Franklin W.; CAMPBELL, Carl W.; RUBERTE, Ruth M. Perennial edible fruits of the tropics. An Inventory. Agriculture handbook. 1987, čís. 642. 
  5. Food and fruit-bearing forest species: Examples from Latin America. FAO Forestry paper. Food & Agriculture Organisation, 1986, čís. 44(3). Dostupné online. ISBN 9251023727. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]