Matyáš Kasperlik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mathias Kasperlik von Teschenfeld
Kasperlik von teschenfeld mathias.jpg
Narození 24. února 1801
Dolní Bludovice
Rakouské císařství
Úmrtí 29. listopadu 1865 (ve věku 64 let)
Těšín
Rakouské císařství
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Matyáš Kasperlik (německy Mathias Kasperlik Ritter von Teschenfeld)[1][2] (24. únor 1801, Dolní Bludovice – 29. listopad 1865, Těšín) byl zemský poslanec, panský úředník, právník. Ačkoliv byl slovanského původu, během studií začal vystupovat jako Němec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině učitele a panského vrchního správce Johanna Kasperlika. Gymnazijní vzdělání zahájil v Těšíně, ale ukončil jej v Příboře. Následně vstoupil jako klerik na piaristikou kolej v Příboře[3], kde byl dva roky a následně přešel na Vídeňskou univerzitu, kde studoval práva.

Po dobu studila ve Vídni zastával místo vychovatele v rodině vrchního dvorního lovčího hraběte Hoyose von Sprinzenstein[pozn. 1], kde byl devět let. Po ukončení studia práv absolvoval zemědělský kurz, který ovlivnil jeho další zaměření.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1829 složil soudcovské zkoušky, stal správcem statku, justičním a politickým vrchním úředníkem na panství Ottenstein v Dolním Rakousku, u hraběte Františka Philippa von Lamberg (1791–1848), kde byl do roku 1838. V roce 1839 se stal justiciárem[pozn. 2] arcivévodské Těšínské komory. Od 1.ledna 1841 pak vrchní správce arcivévodského panství Bestwin v Haliči. V roce 1844 působil jako vrchní arcivévodského dominia Želovice u Znojma. V roce 1849 se stal zastupujícím ředitelem správy statků Těšínské komory, v roce 1856 se stal jejím ředitelem a toto místo zastával až do své smrti.

V roce 1863 byl jmenován čestným občanem města Frýdek. Za své zásluhy[pozn. 3] byl císařským rozhodnutím ze 6. srpna 1864 povýšen do stavu dědičné šlechty. Byl skutečným hospodářským reformátorem: provedl odvodnění pozemků, budoval drenáže, zaváděl pěstování nových plodin, zdokonaloval chov dobytka dovozem holandských plemen, podporoval pěstování lnu, v Těšíně vybudoval továrnu na jeho zpracování a výrobu lněné příze. Z jeho podmětu byly zalesňovány pastvou zničené horské louky v Beskydech.

Mimo zemědělskou oblast, také věnoval pozornost rozvoji železářského průmyslu. Zmodernizoval hutní výrobu v Bašce, Ustroni, Karlově Huti a Třinci, ve Węgierské Górce a v Obszaru a Haliči, v Liptovském Hrádku v Horních Uhrách.

Byl také historik. Po dobu působení v Ottensteinu byl pověřen uspořádáním a vedením archivu hrabat Lambergů. Hlavní pozornost věnoval historii a vlastivědě Slezska.

Politika[editovat | editovat zdroj]

V letech 18611865 byl poslancem Moravského zemského sněmu za městskou kurii FrýdekBohumínFryštát.

Autorská tvorba[editovat | editovat zdroj]

 • Kniha Hrad Ottenstein a jeho majitelé (první dílo)
 • Měčislav, vévoda těšínský (dílo o Měškovi I.)
 • K vlastivědě vévodství osvětimského a zatorského
 • Historie města Frýdku

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Johann Ernst Hoyos-Sprinzenstein (24. únor 1779, Horn, Dolní Rakousy, † 28. říjen 1849, Horn, Dolní Rakousy)
 2. Úřad vrchnostenského justiciára vznikl po právních reformách Josefa II. v 80. letech 18. století.; KLIMEŠ, Lumír. Slovník cizích slov. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1987. Čtvrté vydání. Heslo justiciár, s. 318
 3. Za ekonomický rozvoj dominií v Dolním Rakousku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Mathias Kasperlik von Teschenfeld - Oficiální stránky Města Český Těšín [online]. [cit. 2019-03-28]. Dostupné online. (česky) 
 2. Muzeum Śląska Cieszyńskiego - Kasperlik von Teschenfeld Mathias. muzeumcieszyn.pl [online]. [cit. 2019-03-28]. Dostupné online. 
 3. Historie - Kulturní dům Příbor. kulturnidum.pribor.eu [online]. [cit. 2019-03-28]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Biografický slovník Slezska a severní Moravy. Nová řada, sešit 8. (20) Supplementum. Ostrava, Ostravská univerzita 2006. 111 s.
 • KLIMEŠ, Lumír. Slovník cizích slov. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1987. Čtvrté vydání. Heslo justiciár, s. 318

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]