Maska červené smrti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Maska červené smrti
Ilustrace Harryho Clarka z roku 1919
Ilustrace Harryho Clarka z roku 1919
AutorEdgar Allan Poe
Původní názevThe Mask of the Red Death: A Fantasy
ZeměUSA Spojené státy americké
Jazykangličtina
Žánrpovídka, horor
VydavatelGraham's Magazine
Datum vydáníkvěten 1842
Typ médiatištěné (časopis)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maska Červené smrti nebo též Maska rudé smrti a Maska Rudé smrti (anglicky The Masque of the Red Death, původním názvem The Mask of the Red Death: A Fantasy) je povídka Edgara Allana Poea poprvé publikovaná roku 1842 v Graham's Magazine.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Pandemie moru již dlouho plení zemi, dosud žádná morová rána nebyla tak obludná, padla mu za oběť již polovina říše. Princ Prospero si prozíravě přichystal azyl, kde se hodlá ukrýt. Vypraví se do odlehlého kláštera i s početným doprovodem zdravých přátel, rytířů a dvorních dam. Klášter byl vybaven zásobami, takže byl schopen čelit venkovnímu šílenství za jeho zdmi, aniž by se osazenstvo uvnitř znepokojovalo. Princ pamatoval i na všelijaké radovánky, najal komedianty, baletky, hudebníky, víno teklo proudem. Jen blázen by se staral o to, co se děje venku. Brány byly uzavřeny a závory zataveny, dovnitř ani ven se nikdo nedostane.

Koncem pátého či šestého měsíce uspořádal princ pro svých tisíc přátel velkolepý maškarní ples, zatímco venku zuřil mor v plné intenzitě. Klášter má několik komnat, každá z nich je vyvedena v různých barvách. Je to dílo princova vkusu. V západní černé komnatě má světlo pronikající dovnitř rudým sklem gotických oken děsivý účinek, vyvolává strach, jenž je podpořen hlubokým zvukem mohutných ebenových hodin. Kdykoliv začnou odbíjet, zábava je na chvíli přerušena a lidé v sále zneklidní. Nejistota je všudypřítomná.

Maškarní bál pokračuje, koná se přehlídka originálních a vtipných masek, když se opět ozvou hodiny odbíjející půlnoc. Shromážděné dvořanstvo zaznamená přítomnost nového hosta, jenž si zvolil odpudivou masku – vzal na sebe podobu Červené smrti. Princ Prospero zrudne hněvem a káže chopit se přítomného ve zrůdné masce a strhnout mu ji. Vychrtlý muž v masce však vzbuzuje svým ledovým klidem a pomalou chůzí posvátnou bázeň a nikdo se neodváží vztáhnout na něj ruku. Princ tasí dýku a spěchá k postavě, jež je otočena zády k němu. V momentě se nezvaný host otočí a princ klesá mrtev k zemi. Každému v sále je jasné, že Červená smrt si přišla pro své poddané. Nikdo neunikne.

Česká a slovenská vydání[editovat | editovat zdroj]

Česky či slovensky vyšla povídka v následujících sbírkách nebo antologiích:

Pod názvem Maska červené smrti:

Pod názvem Maska rudé smrti:

Pod názvem Maska Rudé smrti:

Pod názvem Maska Červenej smrti:

 • (slovensky) Zlatý skarabeus (Tatran, 1967, 295 stran)

Filmová a hudební zpracování[editovat | editovat zdroj]

Film

Hudba

 • Americká heavy metalová kapela Crimson Glory vydala song s názvem „Masque of the Red Death“ inspirovaný povídkou E. A. Poea na svém albu z r. 1988 „Transcendence“.
 • Německá metalová kapela Stormwitch vydala song s názvem „Masque Of The Red Death“ inspirovaný povídkou E. A. Poea na svém albu z r. 1985 „Tales Of Terror“.
 • Americká post-hardcorová kapela Thrice vydala song s názvem „The Red Death“ inspirovaný povídkou E. A. Poea na svém albu z r. 2002 „The Illusion of Safety“.
 • Americkou metalovou kapelu The Red Death inspirovala ve volbě názvu nemoc z povídky E. A. Poea.
 • Italská prog rocková kapela Mad Puppet vydala song s názvem „The Masque of the Red Death“ inspirovaný povídkou E. A. Poea na svém debutovém albu „Masque“.
 • Kytarista Michael Romeo z kapely Symphony X vydal instrumentální skladbu „Masque of the Red Death“ na své sólové desce z r. 1994 s názvem „The Dark Chapter“.
 • Švýcarská blackmetalová skupina Samael vydala v roce 1994 skladbu "Mask of the Red Death" na albu Ceremony of Opposites.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Masque of the Red Death na anglické Wikipedii.

 1. POE, Edgar Allan. Jáma a kyvadlo a jiné povídky. Praha: Levné knihy KMa, 2002. ISBN 80-7309-070-8. Kapitola Obsah, s. 213. 
 2. Prizrak brodit po Evrope [online]. IMDb [cit. 2018-08-05]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. Maska rudé smrti [online]. Česko-Slovenská filmová databáze [cit. 2021-07-28]. Dostupné online. 
 4. Maska crvene smrti [online]. IMDb [cit. 2018-08-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]