Jane Asherová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jane Asherová
Narození5. dubna 1946 (77 let)
Willesden
Alma materKrálovská akademie dramatického umění
ChoťGerald Scarfe (od 1981)
Gerald Scarfe
DětiKatie Geraldine Scarfe, Alexander David Scarfe a Rory Christopher Scarfe
RodičeRichard Asher[1] a Margaret Eliot
PříbuzníPeter Asher a Clare Asher (sourozenci)
Oficiální webwww.janeashercakes.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jane Asherová (* 5. dubna 1946 Londýn, Anglie) je britská divadelní a filmová herečka, známá také jako bývalá partnerka a snoubenka Paula McCartneyho z The Beatles. Její bratr Peter Asher působil v poprockové dvojici Peter and Gordon.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházela z dobře situované a vzdělané rodiny, otec Richard Asher (1912–1969) byl lékař a akademik (mj. popsal Munchhausenův syndrom) a matka Margaret Eliot (1914–2011) byla profesorkou hudby (u níž studoval mj. George Martin). Hrát začala už jako dítě, v prvním filmu se objevila jako šestiletá. Ztvárnila pak řadu filmových, televizních i divadelních rolí a stala se poměrně známou a úspěšnou.

Coby 17letá moderátorka se roku 1963 setkala s Beatles a zamilovali se do sebe s Paulem McCartneym. Ten jí (nebo o ní) pak napsal řadu písní – „Every Little Thing“, „And I Love Her“, „I'm Looking Through You“, „You Won't See Me“ a další. Jejich vztah přečkal beatlemánii i počátek psychedelického období, vždy byl ale poněkud napjatý pro odlišné představy o společném životě a vzájemné kolize jejich kariér a popularity. Paul navíc nevynikal věrností a přistižení in flagranti roku 1968 se stalo poslední kapkou, po níž Jane zrušila jejich zasnoubení a rozešla se s ním. Paul tím byl zaskočen, ale záhy nato se dal dohromady s americkou fotografkou Lindou Eastmanovou, s níž se znal už od roku 1967.

Jane zůstala v přátelském vztahu s dalšími beatlovskými (ex)partnerkami, kupříkladu s Cynthií Lennonovou navštívila premiéru dokumentu Let It Be (1970).

Roku 1971 se sblížila s výtvarníkem Geraldem Scarfem a po 10 letech vztahu se vzali. Mají spolu dceru a dva syny. O svém někdejším vztahu s McCartneym veřejně nehovoří a na konto neustálých novinářských dotazů roku 2004 pronesla: „Už přes 30 let jsem šťastně zadaná. Je to urážlivé.“

Jane Asher kromě hraní napsala tři romány a řadu knih o životním stylu, oblékání a zdobení dortů. V cukrářství také podniká. Významně se angažuje v různých společnostech a nadacích pro medicínský výzkum a péči o nemocné (artritida, skolióza, autismus, Parkinsonova choroba aj.).

Vybraná filmografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]