Rozhovor Eirose s Charmionem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rozhovor Eirose s Charmionem
AutorEdgar Allan Poe
Původní názevThe Conversation of Eiros and Charmion [1]
ZeměSpojené státy americké
Jazykangličtina
Žánrapokalyptická a postapokalyptická sci-fi povídka
VydavatelBurton's Gentleman's Magazine
Datum vydáníprosinec 1839
Typ médiatištěné (periodikum)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rozhovor Eirose s Charmionem (v anglickém originále „The Conversation of Eiros and Charmion“) je krátká apokalyptická a postapokalyptická sci-fi povídka amerického spisovatele a literárního teoretika Edgara Allana Poea z roku 1839.

V krátkém dialogu spolu rozmlouvají dvě postavy po své smrti. Jedna z nich – Eiros – zemřela během apokalypsy, která postihla Zemi, postava jménem Charmion zemřela o 10 let dříve.

Edgar Allan Poe využil k námětu povídky rozruch vyvolaný předpověďmi baptistického kněze Williama Millera o konci světa.[2]

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Dvě postavy – Charmion a Eiros – vedou rozhovor již v posmrtné existenci. Eiros zahynul nedávno při katastrofě, která stihla planetu Zemi, Charmion skonal o deset let dříve a je zvědavý, co se událo. Eiros mu vypráví o posledních dnech života na Zemi.

Ve Sluneční soustavě byla zjištěna nová kometa a astronomové spočítali, že její dráha bude kolidovat s dráhou Země. Lidé tomu příliš nevěřili, ale postupem času se potvrdilo, že se astronomové nezmýlili. I tak se lidé zatím neobávali, vědělo se, že kometa je složena z řídkých plynů. Situace se změnila v okamžiku, kdy se u obyvatel začaly projevovat první příznaky svírání na hrudi a plicích. Atmosféra doznala změny, dusík z ní byl vytlačován, přebytek kyslíku způsobil masivní zážeh a mohutné plameny pohltily zmítající se a bolestí křičící tvory.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Česky vyšla povídka v následujících sbírkách nebo antologiích:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Sova, Dawn B. (2001). Edgar Allan Poe: A to Z. New York: Checkmark Books. ISBN 0-8160-4161-X. str. 279 (anglicky)
  2. Campbell, Killis. "The Origins of Poe", The Mind of Poe and Other Studies. New York: Russell & Russell, Inc., 1962: str. 169 (anglicky)
  3. POE, Edgar Allan. Jáma a kyvadlo a jiné povídky. Praha: Levné knihy KMa, 2002. ISBN 80-7309-070-8. Kapitola Obsah, s. 213. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]