Morning on the Wissahiccon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Morning on the Wissahiccon
Autor Edgar Allan Poe
Země USA USA
Jazyk angličtina
Žánry esej
Vydavatel USA The Opal
Datum vydání 1844
Typ média tištěné (ročenka)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Morning on the Wissahiccon (v angličtině též The Elk) je krátká esej amerického spisovatele a literárního teoretika Edgara Allana Poea z roku 1844.

Esej popisuje formou stručné povídky přírodní krásu okolí říčky Wissahiccon Creek, která ústí do řeky Schuylkill River ve východní Pensylvánii.

Esej[editovat | editovat zdroj]

Edgar Allan Poe kritizuje turisty, kteří se příliš zaměřují na „hlavní trasy regionu“ a opomíjejí krásu vzdálenějších lokací. Dále popisuje detailně prostředí a divokou krásu samotné říčky Wissahicon Creek. Během jedné návštěvy spatří na srázu jelena wapiti (anglicky Elk). Majestátnost tohoto „nejstaršího a nejsmělejšího“ z jelenů je pryč, když si uvědomí, že jde o domestikovaný kus a nikoli o divoké zvíře.

Poe v eseji odkazuje na dílo herečky Fanny Kemble. Tvrdí, že to byla ona, která poprvé přilákala pozornost k této nádherné krajině díky své vtipné knize o Spojených státech amerických.

Historie vydání[editovat | editovat zdroj]

Esej byla poprvé otištěna roku 1844 pod názvem Morning on the Wissahiccon v ročence založené Rufusem Wilmotem Griswoldem The Opal.[1]

Stejně jako jedno autorovo předchozí dílo (povídka Ostrov víl) byla esej napsána jako doprovodný text k rytině. Originální rytina od Johna G. Chapmana vyobrazuje jelena wapiti v idylickém přírodním prostředí.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Morning on the Wissahiccon na anglické Wikipedii.

  1. Sova, Dawn B. (2001). Edgar Allan Poe: A to Z. New York: Checkmark Books. ISBN 0-8160-4161-X. str. 79 (anglicky)
  2. Renza, Louis A. "Ut Pictura Poe: Poetic Politics in 'The Island of the Fay' and 'Morning on the Wissahickon'," as collected in The American Face of Edgar Allan Poe, edited by Shawn Rosenheim and Stephen Rachman. Baltimore: The Johns Hopkins University Press, 1995. str. 309 ISBN 0-8018-5025-8 (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]