Von Kempelen a jeho objev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Von Kempelen a jeho objev
AutorEdgar Allan Poe
Původní názevVon Kempelen and His Discovery
ZeměUSA USA
Jazykangličtina
Žánrpovídka, mystifikace
Datum vydání1849
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Von Kempelen a jeho objev (v angličtině "Von Kempelen and His Discovery") je krátká povídka / literární mystifikace amerického spisovatele a literárního teoretika Edgara Allana Poea z roku 1849.

Příběh pojednává o splnění dávného snu všech alchymistů, přeměně kovů na zlato. Von Kempelenovi se podaří transmutaci uskutečnit vědeckou metodou a z olova vyrobí ryzí zlato.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Vypravěč příběhu, jenž se setkal s Von Kempelenem osobně, předkládá svůj výklad, aby uvedl několik věcí na správnou míru. Uvádí, že Von Kempelen při svém objevu vycházel či byl inspirován poznámkami z Deníku sira Humphry Davyho. Jeho objev si nárokuje jistý pan Kissam z Brunswicku v Maine (nebo alespoň to tak vypadá z článku vytištěném deníkem Kurýr) a vypravěč jeho verzi zpochybňuje.

Literární svět představuje Von Kempelena jako bratislavského rodáka, což vypravěč důrazně popírá a s jistotou prohlašuje, že se narodil v americkém městě Utica. Připouští, že rodiče pocházeli patrně z Bratislavy.

Von Kempelen odjel do Brém a zde se všelijak protloukal. Padlo na něj podezření ze spoluúčasti na padělatelské aféře, od té doby byl pod dohledem policie. Nasazeným agentům však dokázal v úzkých spletitých uličkách starobylého města vždy uniknout. Až jednou se jim podařilo Von Kempelena vysledovat do jeho podkrovní laboratoře.

Policisté vtrhli dovnitř a zatkli jej. Domnívali se, že právě uprostřed padělatelské činnosti, čemuž by nasvědčovalo i Von Kempelenovo velké rozčilení. V místnosti se povalovaly všelijaké chemické pomůcky a přístroje, ale nic, co by konkrétně dokazovalo falzifikaci. Pod postelí nalezli muži zákona těžký kufr naplněný neznámým těžkým kovem či slitinou. Domnívali se, že jde o mosaz, přičemž šlo o ryzí zlato.

Von Kempelen byl záhy propuštěn a jeho objev přeměny prvků ve zlato měl za důsledek drastický pokles ceny tohoto prvku a naopak velký nárůst ceny olova a stříbra.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V povídce je zmíněno několik měst a významných osobností.

Města:

Osobnosti:

  • Dominique François Jean Arago - francouzský matematik, fyzik, astronom a politik.
  • Matthew Fontaine Maury [2] - americký astronom, historik, oceánograf, kartograf, meteorolog a geolog.
  • Humphry Davy - anglický chemik, experimentátor, zakladatel elektrochemie a objevitel řady chemických prvků.
  • John William Draper - americký vědec, filosof, lékař, lékárník, historik a fotograf.
  • Johann Nepomuk Mälzel - německý hudebník a vynálezce.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Česky vyšla povídka v následujících sbírkách:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. en:Utica, New York
  2. en:Matthew Fontaine Maury
  3. POE, Edgar Allan. Jáma a kyvadlo a jiné povídky. Praha: Levné knihy KMa, 2002. ISBN 80-7309-070-8. Kapitola Obsah, s. 213. 
  4. POE, Edgar Allan. Na slovíčko s mumií: Grotesky a jiné směšné příběhy. Praha: Hynek s.r.o., 1999. ISBN 80-86202-46-1. Kapitola Obsah, s. 161. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]