Malcolm II.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Malcolm II.
Král Alby
Portrét
Malcolm II.
Doba vlády10051034
Narození5. října 954
Úmrtí25. listopadu 1034
Glamis
PohřbenIona
PředchůdceKenneth III.
NástupceDuncan I.
PotomciBethóc
RodAlpinové
OtecKenneth II.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malcolm II. (? – 25. listopadu 1034) byl král Skotska (Alby) od roku 1005 až do své smrti. Byl synem krále Kennetha II.

Bernicie[editovat | editovat zdroj]

První důvěryhodnou zmínkou o jeho vládě je popis vpádu roku 1006 do Bernicie (malého království na pomezí Skotska a Anglie) včetně obléhání Durhamu. Výsledkem byla jeho porážka od northumbrijského vojska vedeného pozdějším hrabětem z Bernicie Uhtredem, která je popisována v Ulsterské kronice.

Druhá válka v Bernicii, která se zřejmě odehrála roku 1018, byla úspěšnější. V bitvě u Carhamu Malcolm, s podporou vojska ze Strathclyde pod vedením jejich krále Owaina, zvítězil. V té době byl hrabě Uhtred již mrtvý a Eiríkr Hákonarson, jmenovaný svým švagrem Knutem I. hrabětem z Northumbrie, proti Skotům nepodnikl žádnou akci.

Knut[editovat | editovat zdroj]

Podle Anglosaské kroniky vyrazil anglický král Knut do Skotska po návratu z pouti do Říma. Kronika datuje tuto událost do roku 1031, ale zdá se pravděpodobnější, že k tomu došlo již roku 1027. K mírové dohodě mezi Malcolmem a Knutem přispěl Richard, vévoda z Normandie, bratr Knutovy manželky Emmy Normandské, který zemřel asi roku 1027.

Zdrojem sporů mezi Knutem a Malcolmem zřejmě byla Knutova pouť do Říma a korunovace císaře Svaté říše římské Konráda. Zdá se pravděpodobné, že zde byl i Malcolm, který zpochybňoval Knutovu svrchovanost. Knut obdržel na korunovaci jen příslib míru a přátelství, což bylo méně než obdržel jeho předchůdce Edgar. Knut byl krátce po střetu s Malcolmem nucen vyrazit do Norska bojovat s Olafem Haraldssonem a zdá, se že již dále o Skotsko nezajímal.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Malcolm zemřel roku 1034 a podle kroniky Marianus Scotus to bylo 25. listopadu. Seznam králů uvádí jako místo smrti Glamis. Prophecy of Berchán uvádí, že jeho smrt byla násilná a že zemřel v boji proti banditům.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Malcolm II of Scotland na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]