Richard II. Normandský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Richard II. Normandský
vévoda normandský
Portrét
Narození 23. srpna 963
Normandie
Úmrtí 28. srpna 1026 (ve věku 63 let)
Fécamp
Pohřben Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Rouenu
Potomci Richard III. Normandský, Alice Normandská, Robert I. Normandský, Eleonora Normandská, William de Féchamp, Matilda de Normandie, Vilém z Talou, Mauger z Rouenu, Papia de Normandie a William de Normandie
Otec Richard I. Normandský
Matka Gunnora
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Richard II. Normanský zvaný Dobrý (francouzsky Richard II de Normandie nebo Richard le Bon; † srpen 1026) byl normandský vévoda, za jehož vlády došlo k upevnění postavení normandského vévodství na politické scéně tehdejší Evropy. Pozval do Fécampu italského reformátora Viléma z Volpiana, aby se ujal místního kláštera a reformoval četné další kláštery v Normandii.

Okolo roku 996 musel Richard čelit selskému povstání, které bylo krvavě potlačeno a zřejmě toutéž dobou se oženil s Juditou, dcerou bretaňského vévody Conana. Jednalo se o dvojité sňatkové spojení obou rodů – Juditin bratr si vzal za manželku Havízu Normandskou. Příbuzenský vztah měl oba vévody sblížit a sjednotit jejich politické cíle. Judita obdržela od manžela část normandského území věnem, porodila mu šest dětí a zemřela roku 1017. Richard zemřel v srpnu 1026 a byl pohřben v klášteře svaté Trojice ve Fécampu. Následníkem se nakrátko stal syn Richard.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Richard I.
Znak z doby nástupu Normandský vévoda
9961026
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Richard III.