Donald II.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Donald II.
Král Alby
Donaldův portrét podle představy malíře z 18. století
Donaldův portrét podle představy malíře z 18. století
Doba vlády 889900
Úplné jméno Domnall mac Causantín
Narození 9. století
Úmrtí 900
Forres nebo Dunnottar
Pohřben Iona
Předchůdce Giric
Nástupce Konstantin II.
Potomci Malcolm
Rod Alpinové
Otec Konstantin I.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Donald II. (? – 900), vlastním jménem Domnall mac Causantín, byl králem Alby na konci 9. století a synem krále Konstantina I.

Donald se stal králem po smrti svého předchůdce Girice, jejíž datum není přesně známé, ale běžně se uvádí jako rok 889. Kronika králů Alby uvádí, že byl králem po jedenáct let v období, kdy Vikingové vyplenili území Piktů. V době jeho vlády došlo k bitvě mezi Skoty a Vikingy, ve které Skotové zvítězili.

Donald byl zabit u Dunnottaru, zřejmě v bitvě s Vikingy. Podle Ulsterské kroniky, kde již označován jako panovník království Alba namísto panovníka Piktů, jak byli označováni jeho předchůdci, k tomu došlo roku 900. Pohřben byl na Ioně, malém ostrově souostroví Vnitřní Hebridy.

Změna označení Donalda jako krále Alby, není přijímána všemi historiky, kteří považují za prvního krále Alby Konstantina II., zatímco někteří jiní označují jako prvního krále Alby již Girice.

Podle Kroniky panovníků království Alba se Donaldovým nástupcem stal Konstantin II. Jeho syn Malcolm se stal také králem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Domnall mac Causantín na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]