Dubh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dubh
Král království Alba
Portrét
Doba vlády 962967
Narození 10. století
Úmrtí 967
Forres
Pohřben Iona
Předchůdce Indulf
Nástupce Cuilén
Potomci Kenneth
Rod Alpinové
Otec Malcolm I.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dubh (? – 967), byl králem Alby, jak se v té době označovalo království na území Skotska. Byl synem Malcolma I. a na trůn nastoupil poté, co byl roku 962 jeho předchůdce Indulf zabit.

Ačkoli středověký kronikář John z Fordunu uvádí mnoho podrobností o životě tohoto krále, jsou tyto informace v současnosti považovány za nespolehlivé. Jediným zdrojem informací je tak Kronika králů Alby a jeden odstavec v Ulsterské kronice.

Kronika králů z Alby uvádí, že v době jeho vlády zemřel biskup Fothach. Zřejmě se jednalo o biskupa ze St. Andrews nebo Dunkeldu. Ostatní informace se vztahují k bitvě mezi Dubhem a Indulfvým synem Cuilénem. Král Dubh v „bitvě na (horském) hřebeni Crup“ zvítězil.

Informace o následných událostech se liší podle zdroje. Kronika králů Alby uvádí, že Dubh byl vyhnán z království. Latinsky psaná Orygynale Cronykl ale obsahuje informaci o tom, že byl zabit na královském hradě Forres a spojuje tuto vraždu se zatměním Slunce, které lze datovat k 20. červenci 966. Ulsterská kronika uvádí pouze to, že Dubh byl zabit samotnými Skoty.

Předpokládá se, že Suenův kámen poblíž Forresu, je Dubhův památník, vztyčený jeho bratrem Kennethem na jeho počest. Zdá se pravděpodobné, že Dubh byl zabit nebo vyhnán ze země svým následníkem Cuilénem.

Vypráví se, že Dubhovo tělo bylo ukryto pod mostem v Kinlossu a slunce nesvítilo, dokud nebylo nalezeno a pohřbeno. Tento příběh může mít původ v zatmění Slunce 10. července 967, anebo ho může potvrzovat.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dub of Scotland na anglické Wikipedii.