Alexandr I. Skotský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alexandr I.
Král Alby
Portrét
Alexandr I.
Doba vlády11071124
Narozenícca 1078
Dunfermline
Úmrtí23. duben 1124
Stirling
PohřbenDunfermlinské opatství
PředchůdceEdgar
NástupceDavid I.
ManželkaSibyla Normandská
PotomciMáel Coluim mac Alaxandair
RodDunkeldové
OtecMalcolm III.
MatkaMarkéta Skotská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexandr I. (cca 107823. duben 1124) byl král Skotska (Alby). Pocházel z dynastie Dunkeldů, byl čtvrtým synem skotského krále Malcolma III. a jeho ženy Markéty.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl následníkem svého bratra Edgara, který nezanechal potomky, a na skotský trůn nastoupil po jeho smrti roku 1107. Podle Edgarova přání jeho bratr David obdržel půdu na jihu Skotska v rozsahu původního království Strathclyde. To byl výsledek předchozí dohody mezi Edgarem, Alexandrem, Davidem a anglickým králem Jindřichem I. Nicméně roku 1113 David, zřejmě za Jindřichovy podpory, požadoval a obdržel další panství v Lothianu. Tyto oblasti ale i tak podléhaly v konečném důsledku Alexandrovi.

Spory o východní hranice neměly vliv na vztahy mezi skotským a anglickým panovníkem. Roku 1114 se Alexandrova vojska připojila k Jindřichově armádě v tažení do Walesu. Alexandr se oženil s Jindřichovou nelegitimní dcerou Sibylou někdy mezi roky 11071114 (přesné datum není známo). Neměli spolu děti a Sibyla zemřela v červenci 1122.

Podobně jako jeho bratři Edgar a David byl i Alexandr velmi zbožný. V St Andrews vyčlenil pozemky pro stavbu augustiniánské převorství, které mělo vzdávat hold jeho manželce.

Zemřel v dubnu 1124 na hradě Stirling a jeho nástupcem na skotském trůnu se stal jeho bratr David.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alexander I of Scotland na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]