Kenneth II.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kenneth II.
Král království Alba
Doba vlády971995
Narozenípřed 954
Úmrtí995
Fettercairn ?
PředchůdceCuilén
NástupceKonstantin III.
PotomciMalcolm II.
RodAlpinové
OtecMalcolm I.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kenneth II. (před 954995) byl král Skotska (Alby). Byl synem Malcolma I. a nastoupil na trůn po Cuilénovi poté, co byl roku 971 zavražděn Amdarchem ze Strathclyde.

V době jeho vlády vznikla Kronika králů Alby, nicméně mnoho míst i osob v ní uváděných je chybných. Kronika uvádí, že ihned poté co se ujal vlády, vyplenil Strathclyde. Dále také uvádí, že třikrát vpadl do Northumbrie, poprvé dorazil až k Stainmore, podruhé k Cluiamu a naposledy až k řece Dee u Chesteru. Tyto nájezdy se zřejmě uskutečnily okolo roku 980, kdy Anglosaská kronika informuje o napadení Cheshire.

Středověká Melroská kronika (Chronicle of Melrose) uvádí, že roku 973 Kenneth spolu s Maelem, králem Strathclyde, vikinským panovníkem Magnusem Haraldssonem a jinými velšskými a vikinskými králi dorazil do Chesteru, aby uznali svrchovanost anglického krále Edgara. Zdá se, že Edgar chtěl urovnat spory o hranici mezi Anglickým královstvím a královstvím Alba.

Spory, které přetrvávaly po smrti krále Indulfa mezi jeho následníky, pokračovaly. Ulsterská kronika uvádí, že roku 977 byl Kennethem zabit Amlaib, král Skotů. Z toho vyplývá, že Kenneth byl na krátkou dobu svržen bratrem předchozího krále.

Kenneth byl zabit zřejmě svými muži roku 995 ve Fettercairnu. Příčinou byla zrada Finngualy, dcery Cuncara, mormaera z Angusu, jako pomsta za smrt jejího jediného syna.

Kennethův syn Malcolm se stal později také králem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kenneth II of Scotland na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]