Linduška lesní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxLinduška lesní
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádpěvci (Passeriformes)
Čeleďkonipasovití (Motacillidae)
Rodlinduška (Anthus)
Binomické jméno
Anthus trivialis
(Linné, 1758)
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Linduška lesní (Anthus trivialis) je malý pěvec z čeledi konipasovití rozšířený na velkém území Evropy a v severní a západní Asii.

Popis

  • Délka těla: 16 cm
  • Rozpětí křídel: 25-27 cm
  • Hmotnost: 24 g

Linduška lesní má poměrně štíhlé tělo, poměrně dlouhý ocas a končetiny a dlouhý, štíhlý zobák. Svrchu je olivově zelená s černými proužky, zespodu je bílá s černým skvrněním. Končetiny má růžové, zobák černý. Obě pohlaví jsou zbarveny stejně. Můžeme si ji poměrně snadno splést s velice podobnou linduškou luční, která bývá na rozdíl od lindušky lesní světlejší a na spodní straně těla má namísto skvrn černé proužky.

Chování

Lindušku lesní nalezneme v otevřených lesích, na mýtinách, pasekách nebo na vřesovištích. Je částečně tažná, na zimu migruje do subsaharské Afriky. V Česku se vyskytuje jako letní host od dubna do října.

Ozývá se charakteristickým drsným „psít“ nebo „psrí“. Při zvučném zpěvu složeném z několika odlišných částí se vznáší pomalu ze stromu dolů.

Na rozdíl od ostatních lindušek tráví značnou dobu na stromech. Její potravou se stává nejčastěji drobný hmyz a jeho larvy, občas se živí i semeny různých druhů rostlin. Hnízdí od května do července a klade 5 - 6 vajec do pečlivě ukrytého hnízda na zemi. Jejich inkubační doba trvá 13 dní, mláďata opouštějí hnízdo po 12 - 14 dnech života. Často pečuje i o mláďata kukačky obecné.

Výskyt a početnost v ČR

V Česku hnízdí linduška lesní na většině území až po nadmořskou výšku 1 500 m. Její početnost se u nás však pomalu snižuje, v letech 2001 - 2003 v Česku hnízdilo 450 000 - 900 000 párů.[1]

Zdroje a reference

Šablona:Sisterlinks

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Tree Pipit na anglické Wikipedii a Świergotek drzewny na polské Wikipedii.

  1. Šťastný, K., Bejček, V., Hudec, K., 2006: Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice, Praha, Aventinum.


Šablona:Link FA