Ladislav Karoušek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ladislav Karoušek
Ladislav Karoušek (foto Jan Šplíchal)
Ladislav Karoušek (foto Jan Šplíchal)
Narození17. září 1926
Turnov
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí22. března 1991 (ve věku 64 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Povolánímalíř, grafik, typograf a ilustrátor
PříbuzníValerian Karoušek (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ladislav Karoušek (17. září 1926 Turnov22. března 1991 Praha) byl český výtvarník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ladislav Karoušek vystudoval Střední odbornou školu šperkařskou v Turnově, obor rytí drahokamů a skla. V Praze studoval na Akademii výtvarných umění u profesorů Silovského a Holého. V jeho tvorbě se od počátku 60. let objevuje inspirace Českým rájem kolem Jizery a podhůřím Jizerských hor v okolí Jablonce na Nisou.

Z počátku převažuje v jeho tvorbě realismus s prvky abstrakce, ze kterého se postupem času formuje zcela abstraktní ztvárnění krajiny. V Karouškových obrazech jsou pocity z přírody, z jejích proměn během roku. Díky mistrovské práci s barvou lze z obrazů vnímat vůně, náladu…, i přes chybějící konkrétní realistické prvky. Příkladem je obraz Září: je zcela abstraktní, ale vnímavý člověk z něj pozná zářijový den, s jeho vůněmi, barvami.[zdroj⁠?] Březen v lese je naproti tomu jedna z realistických prací. Obraz Smutný idol je zástupcem figurální tvorby Ladislava Karouška, zde je kombinace abstrakce a realismu zcela zřejmá. Dalším figurálním dílem je Laděna.

Ladislav Karoušek byl členem skupiny M57, se kterou v roce 1959 poprvé vystavoval. První samostatnou výstavu měl v Praze v roce 1960. V roce 1965 byl na studijním pobytu na Cejlonu, kde tvořil a tato díla vystavil v Colombu a Mahanuwere, v roce 1966 pak v Městské knihovně v Praze.

Realizoval mnoho výtvarných řešení v interiérech, například v roce 1967 výtvarně řešil a realizoval výzdobu vstupní haly Kulturního domu v experimentální obci Rovná na Sokolovsku. V roce 1977 dokončil výtvarnou výzdobu plaveckého bazénu v Písnici u Prahy.

Ladislava Karouška inspirovalo v jeho tvorbě především prostředí bohaté na přírodní krásy a historické památky, tajuplná zákoutí přímo ideální pro dětské a klukovské hry, Kozákov, strážná hora Českého ráje, na niž se díval oknem turnovského bytu, řeka Jizera, stará cihelna a městský park.

V některých turnovských rodinách vídal ukázky z tvorby umělců Českého ráje, obrazy a grafické listy uměleckými kvalitami daleko přesahující rámec kraje. Poměrně brzy poznal některé turnovské malíře osobně. Seznámil se s Karlem Vikem i Karlem Kinským, jehož kresby plné tichého půvabu se již počátkem čtyřicátých let snažil napodobit. V jeho rozhodování o celoživotní orientaci na výtvarné umění sehráli významnou úlohu i profesor turnovského gymnázia Jan Choura a především profesoři šperkařské školy Zděnek Juna, Vladimír Linka, Josef Durych a Karel Tuček.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]