Kapalinový tlakoměr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kapalinový tlakoměr je velice přesný přístroj na měření atmosférického tlaku. Nejčastěji se můžeme setkat se rtuťovými tlakoměry, které fungují na principu Torricelliho pokusu.

Princip a fungování[editovat | editovat zdroj]

schéma rtuťového tlakoměru

Rtuťový tlakoměr udává tlak vzduchu výškou rtuťového sloupce ve vzduchoprázdné skleněné trubici, která je nahoře uzavřena a dole ponořena do nádoby s rtutí. Hmotnost rtuti vytlačené do trubice je v rovnováze s hmotností atmosféry, která působí na hladinu rtuti v nádobce. S kolísáním atmosférického tlaku kolísá výška sloupce rtuti v trubici. Jinak řečeno rtuť se v trubici ustálí v takové výšce h, při níž je hydrostatický tlak rtuťového sloupce roven atmosférickému tlaku.

V meteorologické službě se používá velice přesných rtuťových tlakoměrů, které jsou vybaveny stupnicí a zvláštním zařízením (nonius) s malým pomocným měřítkem, které usnadňuje přesné čtení. Takto odečtený tlak je potřeba redukovat na teplotu 0 °C (kvůli tepelné roztažnosti), k čemuž slouží tabulky a malý teploměr, který je součástí tlakoměru a udává teplotu trubice se rtutí.

Kapalinový tlakoměr vynalezl Jan Evangelista Torricelli.

Rtuťový tlakoměr typu Fuess používaný na meteorologické stanici VUT-FAST
Nonius rtuťového tlakoměru
Teploměr k měření teploty rtuťové trubice

Související články[editovat | editovat zdroj]