Mechanika tekutin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Mechanika tekutin (též mechanika kapalin a plynů) je část mechaniky, která se zabývá mechanickými vlastnostmi tekutin, tj. silami v kapalinách a plynech a pohybem kapalin a plynů (prouděním).

Tekutiny (tedy kapaliny a plyny) se na rozdíl od pevných látek vyznačují tekutostí, tedy schopností měnit svůj tvar a přizpůsobovat se tvaru nádoby, v níž se nachází. Schopnost tekutin téci je pro různé látky různá a je závislá na jejich vnitřním tření (viskozitě).

Rozdělení[editovat | editovat zdroj]

Část mechaniky tekutin zabývající se kapalinami se nazývá hydromechanika (hydraulika) a část zabývající se plyny se nazývá aeromechanika (pneumatika). Velké množství zákonitostí mechaniky tekutin je možné aplikovat i v těchto oblastech.

K přesnějšímu roztřídění jevů patřících do mechaniky tekutin lze tento obor rozdělit na hydrostatiku, aerostatiku, hydrodynamiku a aerodynamiku.

Pomocné pojmy[editovat | editovat zdroj]

Ideální kapalinaIdeální plynSkutečná kapalina (Reálná kapalina) – Skutečný plyn (Reálný plyn) – TekutostVnitřní tření

Hydrostatika

Hydrostatická tlaková sílaHydrostatický tlakSpojené nádobyHydrostatický paradoxonVztlaková sílaArchimédův zákonPlování tělesPascalův zákon

Aerostatika

Atmosférický tlakPodtlakPřetlakManometrBarometrAneroidBarografNormální atmosférický tlak

Hydrodynamika

ProuděníUstálené prouděníProudniceLaminární prouděníTurbulentní prouděníObjemový průtokRovnice kontinuityTlaková potenciální energieBernoulliho rovniceHydrodynamický paradoxNavierova–Stokesova rovnice

Aerodynamika

Odpor prostředíOdporová sílaSoučinitel odporuAerodynamický tvarAerodynamická vztlaková síla

Veličiny[editovat | editovat zdroj]

Hydrostatická tlaková sílaHydrostatický tlakVztlaková sílaObjemový průtokOdporová sílaViskozita

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]