Přeskočit na obsah

Johann David Starck

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Johann David Starck
Narození3. května 1770, 1. května 1770 nebo 4. května 1770
Kraslice
České královstvíČeské království České království
Úmrtí10. listopadu 1841 (ve věku 71 let)
Praha
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Povolánípodnikatel
DětiJosef Carl Starck
Johann Anton Starck
RodStarckové
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Johann David von Starck (3. května 1770 Kraslice[1]10. listopadu 1841 Praha) byl šlechtic a podnikatel z rodu Starcků.

Jeho otec byl Josef Karl Starck a matka Maria Rosina-Rosalia/Riedl/Ridlin/ byla druhou ženou Josefa Karl Starcka.

Roku 1837 byl císařem Ferdinandem I. povýšen do šlechtického stavu s přídomkem Edler von Starck. Přídomek Edler byl dědičný. Na nejúspěšnějšího podnikatele Sokolovska upomínají dva obrazy v Krajském muzeu v Sokolově. Pohřben je v rodinné hrobce ve Starém Sedle.

Podnikatelské úspěchy

[editovat | editovat zdroj]

Kolem 1793 v Stříbrné pronajal mosaznou huť, kde začal s výrobou olea tj. dýmavé kyseliny sírové vhodnou pro bělení látek a krajek. Následně zřídil v Tisové u Kraslic první přádelnu bavlny.

Jako palivo k výrobě užíval hnědé uhlí ze svého dolu ve Svatavě u Sokolova (1804) při němž byla založena osada Davidov s hnědouhelným dolem a oleovou hutí.

Dále své podnikání přenesl na Plzeňsko do minerálního závodu v Hromnicích (1802), v okolí Žichlic, Vražného, Lítého, Manětína, Čivic nad Liblínem, továrny v Dolní Lipnici (1815) a do chemičky ve Starém Sedle, kde měla firma sídlo. Další zpracování vitriolového kamínku probíhalo v lučebních dílnách zejména na Břasech a v Kaznějově. Vedle dolu v Kaznějově vlastní ještě hnědouhelný důl v Dolním Rychnově i výrobnu kamence v Mírové u Chodova, kamencárnu v Habartově (1840).

Největší chemická továrna byla v Božkově (1823). Vitriolovou břidlici a pyrit získával ze svých dolů u Třemošné a z malého hlubinného dolu Kristiánov (1830). Od roku 1926 byla v provozu v Břasech keramička.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Jaroslav Jiskra: Johann David Edler von Starck a jeho podil na rozvoji hornictví a průmyslu v západních a severozápadních Čechách koncern 18. a v 19. století

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]