Isaak Osipovič Dunajevskij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Isaac Osipovič Dunajevskij)
Skočit na: Navigace, Hledání
Isaac Osipovič Dunajevskij
Základní informace
Narození 18. ledna 1900
Lokhvytsia
Úmrtí 25. července 1955 (ve věku 55 let)
Moskva
Žánry píseň a opereta
Povolání hudební skladatel, dirigent a skladatel filmové hudby
Významná díla Hymna Moskvy
Ocenění Stalinova cena
Медаль За доблестный труд в Великой Отечественной войне 1941—1945 гг.
Národní umělec RSFSR
Řád rudého praporu práce
Řád rudé hvězdy
… více na Wikidatech
Děti Maksim Dunayevsky
Příbuzní Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4170706
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Isaak Osipovič Dunajevskij (rusky Исаак Осипович Дунаевский, * 30. ledna 1900 - 25. července 1955) byl ruský hudební skladatel a dirigent židovského původu. Jednalo se o autora známého především na poli ruské populární hudby, který kromě běžných písní psal také filmovou, scénickou a cirkusovou hudbu. Kromě toho je také autorem několika operet. Ve své době se jednalo o jednoho z nejpopulárnějších hudebních skladatelů v bývalém Sovětském svazu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se na Ukrajině. Když dospěl, začal studovat práva v Charkově, po dvou letech jich zanechal ve prospěch dokončení studií na konzervatoři. V Charkově vedl a dirigoval divadelní orchestr. Roku 1924 se rozhodl odjet do Moskvy a o pět let později do Leningradu. Působil v leningardském music-hallu a také se dostal na zahraniční studijní cestu do Berlína i Paříže. Setkání z řadou hudebních osobností jej přivedlo k jazzu a po návratu do Leningradu se zapojil do tamního orchestru Tea-jazzu jako skladatel. Pak s orchestrem pod vedením filmového režiséra Alexandrova natočili revuální film Celý svět se směje, který byl hrán i v zahraničí, doma se setkal s kritikou. Pak psal hudbu k řadě dalších populárních filmů, stal se autorem oblíbených melodií[1]. Jeho dílo bylo velmi silně poplatné době svého vzniku a mnohé jeho skladby lze označit za projev socialistického realismu v ruské hudbě, nicméně jeho ruský věhlas posléze nalezl odezvu v celém světě a mnohé jeho melodie se hrají dodnes.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DORŮŽKA, Lubomír. Panoráma populární hudby 1918/1978. Praha : Mladá Fronta, 1987. Kapitola Isáak Osipovič Dunajevskij, s. 237.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]