Ida Kelarová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ida Kelarová
Ida Kelarova.jpg
Základní informace
Rodné jméno Ida Bittová
Narození 10. února 1956 (65 let)
Bruntál
Povolání hudebnice
Nástroje zpěv
Příbuzní

sestra Iva Bittová

syn Tomáš Kelar
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ida Kelarová, rozená Ida Bittová, (* 10. února 1956 Bruntál) je romská zpěvačka, muzikantka a sbormistryně, sestra zpěvačky a herečky Ivy Bittové.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Je z národnostně smíšené rodiny – otec Koloman Bitto byl známý romský muzikant, původem z jižního Slovenska; matka Lidmila, učitelka v mateřské školce, pocházela ze Slovácka. Dětství prožila ve Vrbně pod Pradědem, Prešově a v Horních Salibách. Studovala lidovou školu umění v Opavě a na Janáčkově konzervatoři v Brně (studovala hru na klavír a violoncello).

V letech 19751982 působila jako herečka a zpěvačka v Divadle na provázku v Brně. V roce 1982 se přestěhovala za manželem do Walesu. V roce 1985 odjela do Dánska, kde začala koncertovat a učit romské písně. Později působila v Norsku a opět ve Walesu. V roce 1995 se vrátila do České republiky. V Bystrém na Českomoravské vrchovině založila Mezinárodní školu pro lidský hlas. Organizuje mezinárodní workshopy, multietnické projekty, romský festival Gypsy Celebration Hartmanice a v různých zemích zakládá pěvecké sbory s repertoárem romských písní Apsora. V roce 1999 vytvořila spolu se svým nynějším partnerem Desideriem Duždou skupinu Romano Rat („Romská krev“), s níž koncertuje po celém světě.

Za hudbu k filmu Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba byla v roce 2001 nominována na Českého lva.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ida Kelarová na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]