Hořepnička

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxHořepnička
alternativní popis obrázku chybí
Lomatogonium carinthiacum
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hořcotvaré (Gentianales)
Čeleď hořcovité (Gentianaceae)
Rod hořepnička (Lomatogonium)
A.Braun, 1830
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hořepnička[1] (Lomatogonium) je rod rostlin z čeledi hořcovité. Jsou to jednoleté nebo vytrvalé byliny s jednoduchými vstřícnými listy. Květy jsou pravidelné, většinou pětičetné. Rod zahrnuje asi 20 druhů a je rozšířen v Evropě, Asii, Severní Americe a Africe. V Evropě rostou 2 druhy, jeden v Alpách a Karpatech a druhý v nejsevernější Evropě. Hořepničky se vyskytují ponejvíce v arktických a alpínských oblastech.

Květ Lomatogonium rotatum

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hořepničky jsou jednoleté nebo vytrvalé byliny s plazivou, vystoupavou nebo přímou, jednoduchou nebo větvenou lodyhou. Květy jsou většinou pětičetné, zřídka čtyřčetné nebo naopak až desetičetné, stopkaté, uspořádané v chudých nebo bohatých, úžlabních nebo koncových vrcholících, případně jednotlivé a vrcholové. Kalich je členěný téměř k bázi nebo tvoří zřetelnou kališní trubku. Koruna je kolovitá, na bázi každého korunního lístku jsou 2 nektária. Tyčinky přirůstají na bázi korunní trubky, mají poněkud zploštělé nitky a většinou modré prašníky. Semeník je srostlý ze 2 plodolistů a obsahuje jedinou komůrku s mnoha vajíčky. Blizna je přisedlá a sbíhající po švech semeníku, čnělka chybí. Plodem je tobolka pukající 2 chlopněmi a obsahující mnoho téměř hladkých semen.[2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod zahrnuje asi 18[2] až 24[3] druhů. Je rozšířen v Evropě, Asii, Severní Americe a omezeně v Africe. Převážná většina druhů se vyskytuje v Himálaji a Číně. Centrum největší druhové diverzity je v horách Čchin-ling a Cheng-tuan. Některé druhy vystupují až do nadmořských výšek nad 5000 metrů.[2] Jediný africký druh (L. pleurogynoides) byl do rodu Lomatogonium přeřazen v roce 2013 z rodu kropenáč (Swertia). Vyskytuje se v Malawi a Mosambiku.[3][4][5]

V Evropě rostou 2 druhy. Lomatogonium carinthiacum se vyskytuje v Alpách a Karpatech, dále v Turecku, na Kavkaze a přes Sibiř, Střední Asii a Himálaj až po Japonsko. Další druh, L. rotatum, roste na Islandu a v severním Rusku, v Asii je pak rozšířen až po ruský Dálný východ a Čínu a roste jako jediný zástupce rodu i v Severní Americe a v Grónsku.[3]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod Lomatogonium je v rámci čeledi hořcovité řazen do tribu Gentianeae a subtribu Swertiinae. Nejblíže příbuznými skupinami jsou dle výsledků molekulárních studií rody hořeček (Gentianella), hořkavka (Comastoma) a někteří zástupci silně polyfyletického rodu kropenáč (Swertia).[6]

Celkem 2 madagaskarské druhy byly přeřazeny do nového rodu Klackenbergia.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 
  2. a b c HO, Ting-nung; PRINGLE, James S. Flora of China: Lomatogonium [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b c HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 
  4. HE, Ting-Nong; LIU, Shang-Wu; CHEN, Shi-Long. Nomenclatural novelities in Swertia (Gentianaceae). Plant Diversity and Resources. 2013, čís. 35(3). 
  5. LIU, Shang-Wu; HO, Ting-Nung. Systematic Study on Lomatogonium A. Br. (Gentianaceae). Acta Phytotaxonomica Sinica. 1992, čís. 30(4). 
  6. RYBCZYŃSKI, Jan J.; DAVEY, Michael R.; MIKULA, Anna (eds.). The Gentianaceae - Volume 1: Characterization and ecology. [s.l.]: Springer-Verlag Berlin Heidelberg, 2014. ISBN 978-3-642-54010-3. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]