Help!

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o filmu. O albu pojednává článek Help! (album).
Pomoc! (Help!)
Původní název Help!
Země Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazyk angličtina
Délka 92 minut
Žánr komedie
Scénář Marc Behn, Charles Wood
Režie Richard Lester
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role John Lennon,
Paul McCartney,
George Harrison,
Ringo Starr,
Leo McKern,
Eleanor Bron,
Roy Kinnear,
Victor Spinetti
Produkce Walter Shenson
Hudba Beatles
Kamera David Watkin
Střih John Victor-Smith
Výroba a distribuce
Premiéra 1965
Produkční společnost United Artists
Distribuce United Artists
Rozpočet 1 500 000 $
Pomoc! (Help!) na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Help! je druhý hraný film natočený hudební skupinou The Beatles. Žádnému ze členů kapely Beatles se tento film nelíbil, dle jejich slov mohli hlavní postavy hrát jiní herci, jediným důvodem pro angažmá Beatles byla snaha je opět ukázat před kamerou.

Fanynka Beatles příslušící k orientální náboženské sektě poslala Ringovi prsten, protože bubeník skupiny je sbírá. Nikdo ale netuší, že jde o obětní prsten bohyně Kálí a jeho majitel musí být obětován. Velekněz Clang se proto přesouvá se svými lidmi do Anglie, kde chce Ringa dle daných tradic natřít na červeno a obřadně zabít. Beatles zpočátku nic nechápou, vše jim vysvětlí až kněžka Ahme, která je okouzlena zejména Paulem a skupině začne pomáhat. Situaci ještě zkomplikuje šílený vědec Foot se svým asistentem Algernonem, kteří chtějí prsten získat pro své záměry. Beatles se pokoušejí ukrýt v Alpách, ale i tam je Clangovi lidé najdou, nepomůže ani asistence Scotland Yardu při natáčení desky ve vojenském prostoru. Skupina nenajde klid ani v královském paláci a nakonec prchá až na Bahamy, kde dojde k finálnímu střetnutí.

Stejně jako v prvním filmu nemají písně s filmem nijakou souvislost, fungují zde spíše jako doplňující videoklipy. Nebyly tentokrát výlučně z dílny dvojice Lennon-McCartney, skladbu I Need You napsal George Harrison.


Filmové písně[editovat | editovat zdroj]

 • Help!
 • You're going to lose that girl
 • You've got to hide your love away
 • Ticket to ride
 • I need you
 • The night before
 • Another girl
 • She's Woman (tato písnička se pouze ozyvá z magnetofonu a není ve filmu celá. Byla složena už dříve)


Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • Původně se film měl jmenovat Beatlemania II, poté se zvažoval název Eight arms to hold you (Osm paží tě drží), ale když se při natáčení scény s tygrem zvíře objevilo na scéně neplánovaně, Ringo než na Beethovenovu Ódu na radost spoléhal na upozornění režiséra. Podle jeho výkřiků "Help! Help!" ("Pomoc! Pomoc!") získal film svůj název. Pikantní je, že na soundtracku k filmu, vydaném v USA, je ještě uveden zamýšlený název Osm paží tě drží.
 • Film se natáčel kromě Velké Británie (Londýn, Twickenhamské atelíéry, Wiltshire) také v Rakousku (Obertauern) a Bahamách (Balmoral, Paradise Island). Za pobytem v exotickém prostředí byla původně snaha snížit daňové náklady, ale manažer Epstein z opatrnosti volil standardní postup. Vedl ho k tomu skandál kolem filmu Tom Jones, realizovaný ve stejné době jako Help!
 • Problémy byly s názvem v tom směru, že snímek Help už existoval. Po právnické konzultaci dospěl štáb k závěru, že stačí přidat na konec slova vykřičník a zákonům bude učiněno zadost.
 • Beatles před natáčením nikdy nestáli na lyžích. Proto byli pojištěni na vysokou sumu, což se ukázalo jako prozíravé poté, co si jejich producent George Martin druhý den pobytu na horách zlomil kotník.