Antologie Beatles

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Antologie Beatles je rozsáhlý hudební projekt dokumentující historii hudební skupiny The Beatles. Existuje ve 3 verzích.

Televizní seriál[editovat | editovat zdroj]

Seriál obsahuje 6 dílů po 50 minutách. Historie Beatles je vyprávěna pomocí exkluzivních rozhovorů s členy skupiny Georgem Harrisonem, Paulem McCartneym a Ringo Starrem. Tyto rozhovory jsou doplněny archivními materiály s Johnem Lennonem. Další rozhovory poskytli i někteří lidé spojení s Beatles, především producent George Martin.

Rozhovory se střídají s nejrůznějšími dokumentárními záznamy z koncertů, televizních vystoupení nebo tiskových konferencí.

Seriál neobsahuje žádný doprovodný komentář, děj se odvíjí pouze skrz autentické výpovědi účastníků.

Seriál byl poprvé vysílán v listopadu 1995 v USA i Velké Británii. V lednu 1996 byl seriál poprvé odvysílán i Českou televizí. Celkem ho k vysílání zakoupilo 110 televizních stanic po celém světě.

Video[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o rozšířenou verzi televizního seriálu. Kolekce vydaná na videokazetách VHS a později na 5 DVD obsahuje 8 dílů po cca 70 minutách a navíc hodinový bonusový díl.

Na rozdíl od televizního seriálu obsahovala tato kolekce videoklipy k novým skladbám "Free As A Bird" a "Real Love", včetně vyprávění žijících členů skupiny o jejich nahrávání a záběrů ze studia. Videokolekce vyšla ve Velké Británii v říjnu 1996.

CD[editovat | editovat zdroj]

Kolekce tří dvojitých CD obsahující raritní, dosud oficiálně nevydané nahrávky Beatles. Jedná se o rané nahrávky, demosnímky, nepoužité verze známých skladeb, živé koncertní verze známých skladeb a ve své době nevydané nahrávky Beatles.

První díl vyšel 21. listopadu 1995 a obsadil v britské hitparádě 2. místo. Mapuje období od konce 50. let 20. století do roku 1964.

Oproti dalším dílům obsahoval i mluvené slovo - několik ukázek z rozhovorů s členy skupiny a ukázku z autobiografie Briana Epsteina čtené jejím autorem. První CD otvírala nová píseň "Free As A Bird".

Druhý díl vyšel 18. března 1996 a v americké i britské hitparádě obsadil 1. místo. Dokumentuje období od roku 1965 do počátku roku 1968. První CD otvírala nová píseň "Real Love".

Třetí díl vyšel 21. října 1996 a v americké hitparádě obsadil 1. místo. Mapuje období od roku 1968 do rozpadu skupiny v roce 1970. Přes očekávání neobsahoval třetí díl žádnou novou píseň.

Kniha[editovat | editovat zdroj]

Kniha pod stejným názvem měla být původně další částí této multimediální kolekce, nakonec se ale její vydání oproti plánu zdrželo o 4 roky. Po různých odkladech tak nakonec vyšla 8. října 2000. Ve Velké británii ji vydalo nakladatelství Cassell & Co., v USA Chronicle Books LLC. Kniha nebyla přeložena do češtiny, ani v ČR distribuována.

Obsahuje kolem 300 fotografií roztříděných podle jednotlivých let. Každá z nich je doprovázena krátkým komentářem některého z členů skupiny.

Velká část fotografií pochází z archivů EMI a Apple. Kniha však obsahuje i obrázky ze soukromých alb jednotlivých členů, z nichž mnohé byly publikovány poprvé.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]