Revolver (album)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Revolver
Obal alba Revolver
Základní informace
InterpretThe Beatles
Druh albaStudiové album
Vydáno5. srpna 1966
Nahráno6. dubna 196621. června 1966, Abbey Road
ŽánrRock
Délka35:01 (UK) 28:20 (USA)
Jazykangličtina
VydavatelstvíParlophone, Capitol, EMI
ProducentGeorge Martin
Profesionální kritika
The Beatles chronologicky
Rubber Soul
(1965)
Revolver
(1966)
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band
(1967)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Revolver je v oficiální britské diskografii sedmé album hudební skupiny The Beatles. Bylo vydáno 5. srpna 1966. Ve Spojeném království se udrželo sedm týdnů na prvním místě žebříčku, v USA pak týdnů šest. Stalo se prvním albem, ze kterého již Beatles pro složitost aranží nehráli na koncertech žádnou píseň a krátce po vydání skončili s koncertováním úplně (poslední vystoupení se odehrálo 29. srpna 1966 v San Franciscu).

Vlivy[editovat | editovat zdroj]

Album je žánrově různorodé a je velmi ovlivněno zájmy, kterým jednotliví členové propadli v době, kdy si mohli po desce Rubber Soul a následném turné dopřát tři měsíce odpočinku. McCartney se začal zajímat o klasickou hudbu, což se na albu projevuje zejména ve skladbách „Eleanor Rigby“ a „For No One“ (po vydání alba začíná McCartney psát i hudbu k filmu The Family Way). Harrisonovým zájmem se stala hudba (a vůbec kultura) indická (poprvé se s ní seznámil na soundtracku k filmu Help!) a na albu se tento vliv projevuje ve skladbě „Love You To“, první ryze „indické“ písni Beatles. Lennon v té době experimentuje s LSD a své dojmy zpracovává ve skladbách „Tomorrow Never Knows“, „She Said She Said“ nebo „I'm Only Sleeping“.

Pro exotické vlivy, průkopnické zvukové experimenty (pouštění nahraných stop pozpátku, efekty s magnetofonovými smyčkami a nahrávacím zařízením) a nejednoznačné texty bývá Revolver považován za jedno z prvních psychedelických alb vůbec. Z období jeho natáčení pochází ještě dvě písně, které na albu nejsou a vyšly jen na singlu – „Paperback Writer“ a „Rain“. Druhý singl z té doby tvořily písně z alba, Eleanor Rigby/Yellow Submarine.

Obal[editovat | editovat zdroj]

Obálku desky navrhl baskytarista a kreslíř Klaus Voormann, se kterým se Beatles znali již ze svého působení v Hamburku na počátku kariéry. Jde o koláž tváří jednotlivých členů skupiny (každý z nich je na obálce několikrát), celá v černobílém provedení, sestavená zčásti z Voormanových kreseb a zčásti z fotografií Roberta Whitakera.

Skladby[editovat | editovat zdroj]

Album obsahuje 14 písní, sedm na každé straně, o standardní délce dvě až tři minuty. Byly na něj zařazeny tři písně George Harrisona, což se stalo vlastně nepřekonaným rekordem (na Bílém albu byly čtyři, to však bylo dvojalbum). Harrison také nezanedbatelně autorsky přispěl k Lennonově „She Said She Said“.

Tradičně jednu píseň ke zpěvu obdržel Ringo Starr, byla to „Yellow Submarine“, z níž se stal jeden z největších hitů Beatles vůbec. Dalšími často hranými hity alba jsou např. „Eleanor Rigby“ nebo „Got To Get You Into My Life“ (ta se dočkala řady coververzí).

Seznam skladeb[editovat | editovat zdroj]

Není-li uvedeno jinak, jsou autory skladeb Lennon/McCartney. Zpívá zpravidla hlavní autor.

Strana 1
 1. Taxman (Harrison) – 2:38 (zpěv Harrison)
 2. Eleanor Rigby – 2:07 (zpěv McCartney)
 3. I'm Only Sleeping – 3:01 (zpěv Lennon)
 4. Love You To (Harrison) – 3:00 (zpěv Harrison)
 5. Here, There And Everywhere – 2:25 (zpěv McCartney)
 6. Yellow Submarine – 2:40 (zpěv Starr)
 7. She Said She Said – 2:36 (zpěv Lennon)
Strana 2
 1. Good Day Sunshine – 2:09 (zpěv McCartney)
 2. And Your Bird Can Sing – 2:01 (zpěv Lennon)
 3. For No One – 2:01 (zpěv McCartney)
 4. Doctor Robert – 2:14 (zpěv Lennon)
 5. I Want To Tell You (Harrison) – 2:29 (zpěv Harrison)
 6. Got To Get You Into My Life – 2:30 (zpěv McCartney)
 7. Tomorrow Never Knows – 2:57 (zpěv Lennon)

Hudebníci[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]